Jak oszczędzać na wakacje?

2013-01-07 14:02:20

Wielu z nas otrzymaną premię czy popularną trzynastkę wydaje od razu. A przecież zdecydowanie lepiej jest trochę zaoszczędzić i skutecznie zaplanować wydatki w 2013 roku.

Polacy, którzy otrzymają w pracy premie za 2012 rok lub popularne trzynastki, powinni zastanowić się nad przyszłorocznymi wydatkami. Za pół roku będą wakacje i warto taki wyjazd sfinansować oszczędnościami, a nie kredytem.

Jeśli w styczniu ktoś otrzyma dodatkowy zastrzyk gotówki, to może to być dobra okazja do założenia półrocznej lokaty bankowej. Po 6 miesiącach lokata wygaśnie, a na konto wróci wpłacona kwota powiększona o narosłe odsetki. Akurat na wakacje.

Decyzja: oszczędzamy. Ale gdzie?

Po zaplanowaniu wakacyjnego wydatku wystarczy tylko wpłacić pieniądze na najlepszą obecnie półroczną lokatę bankową. Najlepsza to taka, która zostanie założona w banku i będzie miała stałe i najwyższe oprocentowanie.

Lokata założona w banku zapewni bezpieczeństwo środków i gwarancję wypłaty kwoty lokaty wraz odsetkami po pół roku. A stałe i najwyższe na rynku oprocentowanie pozwoli zarobić jak najwięcej. Szczególnie w obecnej sytuacji, kiedy banki znacznie chętniej obniżają oprocentowanie swoich lokat.

Gdzie znajdę najlepszą lokatę?

Obecnie najlepszą ofertę półrocznej lokaty ze stałym oprocentowaniem, którą można założyć online ma FMBank. Jest to oferta Lokaty Standardowej z oprocentowaniem 5,9 proc. w skali roku. Po 6 miesiącach oszczędzający odzyska wpłacony kapitał w wysokości 3 tys. zł oraz odsetki w wysokości 71,68 zł (po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych.

Jeśli ktoś nie ma obecnie środków na założenie lokaty, warto przyjąć postanowienie noworoczne i sumiennie co miesiąc odkładać pieniądze na wakacje. Dzięki temu za 6 miesięcy również będzie można podjąć z rachunku oszczędnościowego pieniądze na opłacenie wakacyjnego wyjazdu. Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Marcin Zienkiewicz