Jak obliczyć realne oprocentowanie lokat?

2013-03-19 11:06:48

Efektywne pomnażanie oszczędności od dawna stanowi nie lada problem dla osób dysponujących nadwyżkami środków pieniężnych. Trzeba nie tylko wybrać produkt, który przyniesie największy zysk, ale również znać choć trochę mechanizmy obliczania zysku. Parametrem, który najlepiej to obrazuje oprocentowanie rzeczywiste. Comperia.pl podpowiada co to za wskaźnik i jak go prawidłowo wyliczyć.

Rzeczywiste oprocentowanie lokaty bankowej pokazuje, ile faktycznie klient na niej zarobi. Pokazuje czy wypracowane na lokacie odsetki są w stanie zrekompensować wzrost cen występujący w gospodarce. Jest to ważne, ponieważ w świecie dynamicznie zmieniających się warunków gospodarczych utrzymanie realnej wartości posiadanych pieniędzy powinno być priorytetem dla każdego z nas.

Jak prawidłowo wyliczyć realne oprocentowanie?

Obliczając realne oprocentowanie każdego produktu finansowego należy uwzględnić obowiązujący poziom inflacji oraz ewentualne obciążenia podatkowe. W związku z tym, że w Polsce jest pobierany podatek od zysków kapitałowych (19 proc.), to zmienna ta ma duży wpływ na kształtowanie się rzeczywistej stopy zwrotu.

Najłatwiej realną stopę zwrotu można wyliczyć za pomocą poniższego wzoru:

Oprocentowanie realne = (1 + oprocentowanie netto)/(1 + stopa inflacji) – 100 proc.

Oprocentowanie netto to nic innego jak oprocentowanie nominalne po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych.

Brzmi to trochę chaotycznie, więc zobaczmy to na przykładzie. Dla uproszczenia weźmy roczną lokatę bankową z oprocentowaniem na poziomie 5 proc., a przyjęta stopa inflacji wynosi 2 proc.

Obliczenia:
Oprocentowanie netto: 5 proc. * (1 – 19 proc. podatku) = 4,05 proc.
Oprocentowanie realne: (1 + 4,05 proc.)/(1 + 2 proc.) – 100 proc. = 2,01 proc.

Lokata oprocentowana 5 procent w skali roku pozwala realnie zarobić (po uwzględnieniu podatku i obowiązującej inflacji) niewiele ponad 2 proc. Nie jest to przesadnie dużo. Dlatego też porównywanie oszczędnościowych produktów finansowych powinno się odbywać w oparciu o ich realną stopę zwrotu, a nie tak jak jest to ogólnie przyjęte, przez nominalną. Ponadto dzięki rzeczywistemu określeniu oprocentowania możliwa jest obiektywna ocena efektywności poczynionej przez klienta inwestycji.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam