Jak można stracić na funduszu obligacji?

2010-02-19 08:51:38

Wbrew dominującej powszechnie opinii, fundusze obligacji mogą być źródłem strat. Powód jest prosty. Cena obligacji, tak jak każdego towaru na rynku, podlega wahaniom wartości. Tym samym inwestujący w papiery dłużne fundusz może tracić na wartości. Kiedy jest to możliwe?

Fundusz inwestycyjny to w uproszczeniu pula zebranych od pojedynczych klientów pieniędzy inwestowana na rynkach finansowych przez wynajętych profesjonalistów. Sposób lokowania pieniędzy określa statut funduszu. Jeżeli nakazuje zarządzającym kupować obligacje mówimy o funduszu papierów dłużnych.
 
Co to jest obligacja?
Kredyt jest dostępny nie tylko w banku. Można go uzyskać od pojedynczych inwestorów. Wystarczy wyemitować obligacje. Nabywca tego papieru wartościowego będzie w regularnych odstępach czasu otrzymywał płatności od firmy – emitenta. Ich wysokość zależy oczywiście od wielkości wpłaty oraz od wpisanego w obligację oprocentowania. Na koniec umówionego okresu papiery zostają wykupione przez emitenta, a właściciel obligacji otrzymuje z powrotem pożyczone pieniądze.
 
Dlaczego cena obligacji jest zmienna?
Obligacje kupione od emitenta mogą zostać odsprzedane dalej, kolejnym inwestorom. Wejdą wtedy oni w prawa i obowiązki związane z papierem wartościowym. Kiedy generowane przez obligację płatności będą atrakcyjne dla potencjalnych kupców, znajdzie się na nie wielu chętnych. Tym samym ich cena zacznie rosnąć. W dokładnie przeciwnym wypadku, wartość pikuje w dół.
 
Kiedy fundusz obligacji traci?
Korzyści związane z posiadaniem obligacji to związane z nimi odsetki. Oprocentowanie konkurencyjnych lokat bankowych zależy w głównej mierze od wysokości stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeżeli ta obniża stopy, rynkowa cena obligacji wypłacających relatywnie większe odsetki idzie w górę. Z kolei podwyżki stóp procentowych przez RPP spowodują spadek wartości obligacji. Tym samym wynik funduszu obligacji będzie odpowiednio gorszy lub lepszy.
 
Kiedy kupować fundusz obligacji?
 
Fundusze dłużne kupuj wtedy, kiedy spodziewasz się spadku rynkowych stóp procentowych. W warunkach pogarszającej się koniunktury, kiedy prawdopodobne staje się obniżanie ceny pieniądza celem pobudzenia gospodarki, warto inwestować w obligacje. Z kolei w sytuacji, kiedy rynkowe stopy są na dnie, a przyszłość może przynieść tylko ich podwyższanie, fundusze obligacji to zły pomysł na lokowanie oszczędności.
 
W jakim funduszu ulokowałbyś swoje oszczędności? Podziel się swoją opinią na naszym forum!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam