Jak długo spłacać kredyt samochodowy

2009-07-28 00:00:00

Kredyty na nowe pojazdy można spłacać maksymalnie przez 7-8 lat. W przypadku używanych samochodów ten okres jest krótszy.

Maksymalny okres spłaty kredytu samochodowego zależy od kilku czynników, a każdy bank stosuje w tym zakresie nieco inną procedurę. Jest to o tyle istotne, ponieważ rozkładając spłatę kredytu na dłuższy okres, stać nas będzie na zakup droższego auta przy tym samym poziomie dochodów. Ceną za wydłużenie okresu kredytowania będzie jednak konieczność oddania bankowi większej sumy odsetek.

Okres spłaty kredytu samochodowego zależy przede wszystkim od tego czy kupujemy nowy czy używany pojazd oraz od rodzaju środka transportu. W przypadku nowych samochodów, przyczep kempingowych i niekiedy motocykli, spłatę kredytu można rozłożyć z reguły maksymalnie na 7-8 lat. Kredyty na pojazdy takie jak łodzie motorowe, skutery i inne statki wodne można spłacać przeciętnie przez 5-6 lat. Kupując natomiast na kredyt skutery czy motorowery, maksymalny okres spłaty zwykle nie przekracza 3-4 lat.

Szukając kredytu samochodowego, warto sprawdzić, jaki maksymalny okres kredytowania oferuje dany bank, zwłaszcza w przypadku zakupu auta używanego. Może się bowiem okazać, że nie każdy bank - mimo posiadania atrakcyjnej oferty finansowania (np. niskiego oprocentowania) - udzieli nam kredytu na starszy samochód.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl