Inwestycje alternatywne

2013-04-11 09:20:15

Lokaty bankowe, produkty strukturyzowane, fundusze inwestycyjne… te nazwy są znane klientom banków jako, mniej lub bardziej zyskowne, formy pomnażania środków finansowych o różnym stopniu ryzyka. Nie każdy wie jednak, że inwestycje mogą też mieć inne formy: dzieła sztuki, szlachetne trunki, kruszce i klejnoty to także sposoby na zwiększenie zasobności portfela.

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć odpowiednie dla siebie inwestycje – lokaty pozwalają właściwie tylko uchronić się przed inflacją, produkty strukturyzowane pojawiają się w ofertach banków jedynie okresowo i nie zawsze mają zadowalające parametry, a fundusze inwestycyjne, szczególnie w czasie kryzysu, są przez wiele osób traktowane z dużą dozą nieufności.

Są jednak inwestycje „ponadczasowe”, dające prawdopodobieństwo wysokiej stopy zwrotu niezależnie od przejściowych wahań rynku – tzw. inwestycje alternatywne.

Złoto, srebro, brylanty…

Najpopularniejszą formą takich inwestycji jest zakup różnego rodzaju kruszców i kamieni szlachetnych. Wśród nich zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim złoto, zarówno w postaci monet, jak i sztabek. Złoto od zamierzchłych czasów ma status pewnej lokaty kapitału, jest uznawane za cenne we wszystkich zakątkach świata, a jego kurs nie podlega gwałtownym wahaniom.

Coraz popularniejsze staje się również srebro, dostępne także w formie monet i sztabek. Szeroko rozpoznawalne i nieco tańsze od złota, cechuje się jednak większymi wahaniami ceny – może więc być kuszące dla odważniejszych inwestorów.

Od „zawsze” przedmiotem pożądania są również brylanty. Te cenne klejnoty są uwielbiane nie tylko przez kobiety – to również pewna, a do tego wyjątkowo piękna, lokata kapitału.

Tego typu produkty inwestycyjne można z łatwością znaleźć na polskim rynku – są oferowane np. przez Mennicę Polską, za pośrednictwem Banku Ochrony Środowiska. Również wiele banków, w swojej ofercie Private Banking daje klientom możliwość zakupu m.in.: złota inwestycyjnego.

Trzeba też pamiętać, że drogocenna biżuteria także jest formą inwestycji - może warto pomyśleć nad zakupem pierścionka z brylantem dla ukochanej lub innego jubilerskiego cacka…?

Szlachetne trunki

Ostatnimi czasy widać również coraz większą aktywność inwestorów na rynku alkoholi. Oczywiście, nie wszystkich – największą wartość inwestycyjną ma wino i whisky. Wiąże się to z tym, że ich wartość rośnie z czasem, a podaż trunków danej marki i z danego rocznika jest nie tylko ograniczona, ale wręcz malejąca.

Wśród win wysokie ceny osiągają tylko niektóre gatunki, dlatego warto takie zakupy konsultować z doradcą specjalizującym się w tej dziedzinie. Podobnie wygląda sytuacja na rynku whisky – najwyższą wartość osiągają trudno dostępne butelki z zamkniętych już destylarni, dlatego inwestycji takich lepiej nie podejmować na własną rękę.

Na szczęście coraz więcej firm (m.in.: Wealth Solutions czy Wine Advisors) oferuje doradztwo w kwestii inwestycji w kolekcjonerskie alkohole oraz pośrednictwo przy ich zakupie.

Dzieła sztuki, ziemia i inne

To nie jedyne sposoby na nietypową inwestycję. Dobrym pomysłem zawsze jest też zakup ziemi (np. rolnej z zamiarem przekształcenia jej na działki budowlane, czy działki usytuowanej w atrakcyjnej lokalizacji). Ziemia jest dobrem bardzo ograniczonym, co przy obecnym tempie rozwoju świata i przyrostu liczby ludności plasuje ją w czołówce bardzo zyskownych, a przy tym bezpiecznych inwestycji.

Ciekawą formą inwestowania środków jest zakup dzieł sztuki, które stanowią nie tylko sposób ulokowania kapitału, ale też mają funkcję użytkową – zapewniają walory estetyczne i świadczą o charakterze właścicieli. Niestety, inwestowanie w dzieła sztuki wymaga dużej wiedzy fachowej, aby zakup nie okazał się jedynie drogą dekoracją.

Na rynku można też znaleźć wiele mniej popularnych przedmiotów, nabywanych w nadziei na zwiększanie z czasem ich wartości: zbiorów filatelistycznych, zabytkowych samochodów, antyków czy kolekcjonerskich serii monet.

Jest jednak pewne „ale”…

Większość inwestycji alternatywnych wymaga znacznego wkładu finansowego. Nie każdego stać na zakup ziemi czy kultowego modelu auta jedynie w celu zainwestowania środków finansowych.
Nie każdy ma też wystarczającą wiedzę, aby samodzielnie zdecydować się na zakup przedmiotu, którego wartość będzie rosła – nie wszystkie butelki wina czy obrazy okażą się w przyszłości cenne.

Wadą tego typu inwestycji jest też ich niska płynność – na zwrot z inwestycji można liczyć zazwyczaj dopiero po kilku latach, a do tego czasu zbycie kolekcji znaczków czy brylantowej kolii może okazać się dość trudne.

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam