Gdzie znajdziemy meritum zysków? Ranking lokat 3-miesięcznych

2011-08-03 17:19:14

Banki coraz chętniej ruszyły do walki o oszczędności Polaków. Nasi rodacy także stają się coraz bardziej wymagający i oczekują prawdziwych okazji. Szczególnie w segmencie lokat na 3 i 6 miesięcy, bo takie depozyty są najczęściej poszukiwane. Dziś zatem Comperia radzi, gdzie najkorzystniej ulokować pieniądze na kwartał.

Niezależnie od aury za oknami, tegoroczne lato jest szczególnie gorącym okresem na rynku depozytowym. Stopy procentowe idą w górę, a rząd jednocześnie chce i nie chce kończyć z lokatami z dzienną kapitalizacją (ostateczna decyzja - na razie nie chce).
 
Banki dostosowują się do szaleńczego tempa nadawanego przez gospodarkę, polityków i konkurencję, podwyższając oprocentowanie swoich depozytów lub tworząc nowe. Z takimi decyzjami w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia w Meritum Banku i Raiffeisen Banku. Nic dziwnego zatem, że to produkty tych instytucji przewodzą stawce najlepszych aktualnie lokat na 3 miesiące.
 
Ranking lokat 3-miesięcznych

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Drugi w zestawieniu Raiffeisen Bank Lokatę Zyskowną ma już od jakiegoś czasu. Choć i wcześniej była wśród najlepszych depozytów kwartalnych na rynku, bankowcy postanowili jeszcze bardziej ją „podkręcić”. Z początkiem sierpnia można na nowo założonych Lokatach Zyskownych zarobić aż 5,51 proc. w skali roku netto („na rękę”), czyli o 0,24 p. proc. więcej niż wcześniej. Depozyt przeznaczony jest dla posiadaczy rachunku osobistego w Raiffeisen Banku.
 
Prawdziwym hitem jest jednak Lokata Powitalna w Meritum Banku. To zupełna nowość wśród depozytów, na rynku znalazła się dopiero 2 tygodnie temu. Netto wypracuje zyski 6,83 proc. w skali roku, co oznacza, że o ponad 1 pkt. proc. dystansuje drugą Lokatę Zyskowną. Jak można założyć tę lokatę? Z jednej strony niestety nie jest ona dostępna dla każdego – należy do końca września otworzyć w Meritum Banku Konto Zarabiające, aby móc ją założyć (to po prostu taki pakiet – otwierasz Konto Zarabiające, a Meritum Bank w nagrodę daje ci nieodnawialną kwartalną Lokatę Powitalną). Z drugiej strony można się poważnie zastanawiać, czy założenie tego konta nie byłoby korzystnym wyborem.
 
Na rynku jest naprawdę sporo atrakcyjnych kont osobistych, w których przynajmniej najważniejsze czynności są darmowe, a nawet jeśli nie, to wydatki mogą zrekompensować wysokie oprocentowanie czy pieniądze zwracane za transakcje kartą (tzw. moneyback) albo wykonanie operacji bankowych. Konto Zarabiające w Meritum Banku bez wątpienia można do rachunków godnych uwagi zaliczyć. 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta oraz przelewy internetowe nie robią już na wielu sporego wrażenia, podobnie jak darmowa karta debetowa (o ile wyda się nią w miesiącu min. 200 zł) i bezpłatne wszystkie bankomaty w Polsce.
 
Wyróżnikiem Konta Zarabiającego jest natomiast dość ciekawa funkcjonalność zwrotu 4 proc. środków wydanych na stacjach benzynowych. Nie jest to rozwiązanie dla każdego, bo warunkiem jest miesięczne wpływy na konto minimum 1,5 tys. zł, ale dla zdecydowanej większości Polaków owszem. Nie można też zarabiać w nieskończoność - tylko do 30 zł miesięcznie. Niemniej każde 500 litrów benzyny w miesiącu (po 5 zł) to dodatkowe 10 zł w portfelu raz w miesiącu.
 
Wracając jednak do przewodniego tematu, czyli 3-miesięcznych lokat, na dalszych miejscach inny depozyt Meritum Banku (nie trzeba mieć konta osobistego w banku), a dalej Kredyt Bank, Bank Millennium, Get Bank, Getin Bank oraz FM Bank. Słowem – wszyscy, którym najbardziej zależy na oszczędnościach Polaków, bo to zazwyczaj te banki mają najatrakcyjniejsze oferty depozytów na wiele różnych okresów . Niestety są to produkty tylko dla posiadaczy rachunku osobistego w danym banku.
 
Generalnie warto wspomnieć o dużym „ruchu” na rynku lokat. Co i rusz któryś z banków zaskakuje czymś nowym. Co najważniejsze, z korzyścią dla klienta. Spoglądając w ranking lokat na 3 miesiące z czerwca i porównując go z dzisiejszym, można zauważyć sporo ciekawych zdarzeń – choćby to że w pierwszej piątce nie ma już DnB NORD ani Toyota Banku. Co więcej, dwa miesiące temu najwięcej z ulokowanych 10 tys. zł można było zarobić 128,75 zł (w FM Banku). Dziś na Lokacie Powitalnej w Meritum Banku uzyska się niemal 50 zł więcej, a i na innych depozytach kilka dodatkowych złotych.
 
Choć Coca Cola jeszcze nie wykorzystuje w swoich reklamach motywu Świąt Bożego Narodzenia, to warto o nadchodzących (jeszcze tylko 4,5 miesiąca) świętach wspomnieć. Założona w najbliższym miesiącu lokata 3-miesięczna skończy się w rozsądnym czasie przed świętami - będzie zatem jeszcze sporo czasu, aby w spokoju zakupić drobne podarunki dla innych. Całkiem miło byłoby zapłacić za nie... odsetkami z lokaty. Przy sporej wpłaconej kwocie (10 tys. zł) taka wizja stanie się faktem.
 
Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl