Gdzie oszczędzać w czasie niskich stóp procentowych?

2013-12-18 14:47:00

Niskie stopy procentowe sprawiły, że osoby dysponujące nadwyżkami środków pieniężnych mają nie lada problem z ich efektywnym pomnażaniem. Produktów oferujących naprawdę atrakcyjne oprocentowanie obecnie jest niewiele. Konta oszczędnościowe, obligacje skarbowe, czy lokaty – wszystkie te instrumenty nie pozwalają na zbyt duży zarobek. Gdzie zatem szukać szans na większą stopę zwrotu?

Po serii ostatnich obniżek stóp procentowych dokonanych przez Radę Polityki Pieniężnej, trudno jest zarobić krocie na oszczędnościach. Liczba instrumentów pozwalających na względnie atrakcyjny zysk mocno spadła. Jednak nie wszystko stracone, ponieważ na rynku funkcjonują rozwiązania umożliwiające zarabianie i w takich czasach. Niestety, nie dają one gwarancji, że poczynione inwestycje nie przyniosą strat.

W funduszach

Najbardziej dostępnym rozwiązaniem umożliwiającym pomnażanie pieniędzy w czasach obowiązywania niskich stóp procentowych jest zakup jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. W zależności od wybranej strategii, klient może inwestować pieniądze na rynku akcji, obligacji, surowców, a nawet nieruchomości.

Rozwiązanie to ma jednak swoje wady. Do tych podstawowych zaliczamy ryzyko utraty części kapitału. Wyniki funduszy inwestycyjnych w dużej mierze zależą bowiem od aktualnej koniunktury panującej w gospodarce.

W produktach strukturyzowanych

Innym instrumentem umożliwiającym lokowanie pieniędzy klienta w niemal każdy rodzaj aktywa występujący w gospodarce jest produkt strukturyzowany. Za jego pomocą osoba dysponująca nadwyżkami środków pieniężnych może je pomnażać z wykorzystaniem akcji, metali szlachetnych, nieruchomości, walut, a nawet produktów rolnych. Możliwości jest praktycznie nieskończenie wiele.

Ale uwaga! Inwestowanie w „struktury” niesie ze sobą ryzyko poniesienia strat. Choć w większości przypadków rozwiązanie to ma gwarancję zwrotu wpłaconego kapitału, mimo to, po uwzględnieniu inflacji, klient realnie traci.

W obligacjach korporacyjnych

Produktem, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie wyższych stóp zwrotu jest także obligacja korporacyjna. Jest to dłużny papier wartościowy, w którym jego emitent (przedsiębiorca) w zamian za otrzymane od inwestora pieniądze, zobowiązuje się do regularnego wypłacania odsetek (obligacja kuponowa) oraz zwrotu pożyczonego kapitału w z góry określonym terminie.

Niestety i to rozwiązanie niesie ze sobą ryzyko utraty kapitału, ponieważ wykup takich obligacji w dużej mierze zależy od kondycji finansowej emitenta. Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup, koniecznie trzeba dokładnie sprawdzić firmę, której papiery zamierzamy nabyć.

Sposobów na osiągnięcie wyższych stóp zwrotu jest naprawdę wiele. Te wymienione powyżej stanowią tylko niewielki wycinek możliwości, jakie oferuje cały rynek finansowy. Ważne jest jednak uzmysłowienie sobie, że im bardziej zależy nam na wysokim zarobku, tym większe ryzyko musimy ponieść. A to już nie każdy jest w stanie zaakceptować.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam