Fundusze Pioneer pod Rentgenem Comperii - ciągle najwięksi, ale...

2010-03-21 12:33:54

…niekoniecznie najlepsi na rynku. Funduszom inwestycyjnym Pioneer nie można odmówić jednego – są najlepiej rozpoznawalną marką wśród polskich klientów i zarazem najchętniej wybieranymi przez nich funduszami. Czy jednak popularność przekłada się na wysokie zyski? W co można inwestować za pośrednictwem funduszy Pioneer? Zobacz, co warto wiedzieć o funduszach Pioneer!

Fundusze Pioneer zarządzane są przez Pioneer Pekao TFI, największe pod względem posiadanych aktywów Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych w Polsce. W funduszach Pioneer obecnie ulokowanych jest około 16 mld zł, co przekłada się na ponad 15-procentowy udział w krajowym rynku funduszy inwestycyjnych. Pod tym względem przewaga nad konkurencją jest ogromna, reszta graczy z czołowej „piątki” zgromadziła po około 8,5-10 mld zł. Popularność funduszy Pioneer jest tak wielka ze względu na ich długi okres istnienia na rynku. Pierwszy fundusz – Pioneer Zrównoważony FIO – powstał już w 1992 roku i był tym samym pierwszym ogólnodostępnym funduszem w Polsce. Od tamtego czasu oferta Pioneer Pekao TFI znacznie ewoluowała i obecnie klienci mogą wybierać z szerokiego wachlarza funduszy.

 
Do wyboru, do koloru, czyli oferta funduszy Pioneer
Ogrom możliwości inwestycyjnych jest naprawdę imponujący. Inwestorzy mogą ulokować swoje środki zarówno w typowych funduszach inwestycyjnych jak i w funduszach parasolowych z wydzielonymi subfunduszami (konwersja jednostek pomiędzy subfunduszami danego „parasola” nie podlega opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych). Jeśli chodzi o geograficzny zakres inwestycji, oprócz funduszy skupionych wyłącznie na krajowym rynku, dostępnych jest także wiele funduszy inwestujących od USA, przez Europę i Bliski Wschód aż po Chiny i region Pacyfiku. Inwestowanie na rynkach zagranicznych odbywa się przede wszystkim poprzez strategię działania funduszu funduszy, a więc po prostu polega na na nabywaniu przez polski fundusz jednostek uczestnictwa w funduszach zagranicznych.
Aktualna oferta Pioneer Pekao TFI wygląda następująco:
 
Fundusze otwarte:
- Pioneer Pieniężny FIO
- Pioneer Obligacji FIO
- Pioneer Obligacji Plus FIO
- Pioneer Stabilnego Wzrostu FIO
- Pioneer Zrównoważony FIO
- Pioneer Aktywnej Alokacji FIO
- Pioneer Akcji Polskich FIO
- Pioneer Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego FIO
- Pioneer Obligacji Europejskich Plus FIO
- Pioneer Akcji Europejskich FIO
- Pioneer Obligacji Dolarowych FIO
- Pioneer Obligacji Dolarowych Plus FIO
- Pioneer Zrównoważony Rynku Amerykańskiego FIO
- Pioneer Akcji Amerykańskich FIO
- Pioneer FIO (f. parasolowy) z subfunduszami:
            - Pioneer Lokacyjny
            - Pioneer Wzrostu i Dochodu Mix 40
            - Pioneer Wzrostu Mix 60
 
Specjalistyczne fundusze otwarte:
- Pioneer Zmiennej Alokacji SFIO
- Pioneer Zmiennej Alokacji 2 SFIO
- Pioneer Zabezpieczony Rynku Polskiego SFIO
- Pioneer Funduszy Globalnych SFIO (f. parasolowy) z subfunduszami:
            - Pioneer Dochodu i Wzrostu Rynku Chińskiego
            - Pioneer Dochodu i Wzrostu Regionu Pacyfiku
            - Pioneer Akcji Rynków Wschodzących
            - Pioneer Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych
            - Pioneer Akcji Rynków Dalekiego Wschodu
            - Pioneer Obligacji Strategicznych
            - Pioneer Akcji Europy Wschodniej
            - Pioneer Surowców i Energii
            - Pioneer Gotówkowy
- Strategie Funduszowe SFIO z subfunduszami Zagraniczne Fundusze Akcyjne i Fundusze Zagraniczne
 
Ile można zarobić?
Przyszły zysk z funduszy inwestycyjnych jest nieznany, im wyższe ryzyko związane z funduszem, tym wyższa potencjalna stopa zwrotu. Na wykresie przedstawiamy historyczne stopy zwrotu z inwestycji w najbardziej klasyczne fundusze Pioneer w połowie marca 2005 roku. Łatwo się domyślić, że czerwona linia oznacza fundusz akcyjny (Pioneer Akcji Polskich FIO). Idąc dalej, za niebieską linią kryje się f. zrównoważony (Pioneer Zrównoważony FIO), za zieloną – f. stabilnego wzrostu (Pioneer Stabilnego Wzrostu FIO), za czarną – f. obligacyjny (Pioneer Obligacji FIO), zaś za pomarańczową – f. rynku pieniężnego (Pioneer Pieniężny FIO).
 
Procentowa zmiana wartości jednostek wybranych funduszy Pioneer
fundusze pioneer
źródło: Pioneer Pekao TFI
 
Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, jak fundusze Pioneer prezentują się na tle konkurencji. Większość z nich generuje nie najwyższe, lecz zadowalające dla danego typu funduszy stopy zwrotu. Są jednak też i gwiazdy, takie jak Fundusz Obligacji Strategicznych, który w przeciągu ostatnich 12 miesięcy urósł o blisko 70 proc., podczas gdy inne fundusze obligacyjne zarobiły średnio 10-15 proc.
 
Jak kupić jednostki funduszy Pioneer?
Najważniejszym dystrybutorem jednostek funduszy Pioneer jest Bank Pekao SA. Oprócz tego fundusze można nabyć bezpośrednio od TFI oraz za pośrednictwem Centralnego Domu Maklerskiego Pekao, Banku BPH, Domu Maklerskiego ING Securities (tylko wybrane fundusze) i sieci doradców finansowych Xelion.
 
 
Masz wątpliwości dotyczące inwestowania w fundusze? Zadaj pytanie na naszym forum!
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam