Fundusze inwestycyjne WIOF pod Rentgenem Comperii

2010-03-12 08:35:14

Dzięki funduszom World Investment Opportunities Funds, polscy inwestorzy mają możliwość lokowania środków w aktywa, niemal ze wszystkich stron świata. Taką różnorodnością przy wyborze inwestycji, może się pochwalić mało który fundusz. Fundusze inwestycyjne WIOF, nie są jednak prowadzone przez krajowe TFI, co pociąga za sobą konsekwencje podatkowe dla klientów. Rodzaje funduszy, opłaty – wszystko, co warto wiedzieć o funduszach inwestycyjnych WIOF.

Fundusze inwestycyjne WIOF, zarządzane są przez firmę inwestycyjną World Investment Opportunities Funds, zarejestrowaną w Luksemburgu, w europejskim centrum finansowym, będącym siedzibą dla największej liczby funduszy inwestycyjnych na Starym Kontynencie. Formą prawną działalności firmy jest tzw. SICAV, a więc europejski odpowiednik polskiego funduszu otwartego, który spełnia kryteria przynależności do funduszy typu UCITS, które z kolei działają w ramach unijnego prawa i mogą być swobodnie oferowane na terenie całej Unii Europejskiej. Z punktu widzenia polskiego inwestora WIOF jest zatem funduszem zagranicznym.
 
Cały świat stoi otworem
Wszystkie fundusze z oferty WIOF mają charakter otwarty i funkcjonują jako tzw. subfundusze. W ich gronie dominują przede wszystkim fundusze akcyjne, jest też kilka funduszy mieszanych. Osoby szukające bezpiecznej inwestycji w papiery dłużne, nie znajdą tutaj wielu możliwości, a mianowicie tylko jeden fundusz obligacyjny. Oferta funduszy WIOF skierowana jest więc, przede wszystkim do inwestorów skłonnych do ryzyka, chcących osiągnąć wysokie stopy zwrotu z inwestycji na globalnych rynkach akcji. W tym przypadku jest już w czym wybierać – 14 funduszy akcyjnych, posiadających w swoich portfelach papiery spółek giełdowych z całego świata, niejednemu inwestorowi przysporzy problem, do którego z nich powinien wejść. Tak szeroki wachlarz funduszy stwarza dodatkowo możliwość efektywnej dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.
 
W ofercie WIOF znajdziemy takie oto subfundusze:
 
- akcyjne: (w większości przypadków nazwa wskazuje na geograficzny charakter inwestycji)      
                        ● WIOF Adriatic-Balkan Opportunities Fund
                        ● WIOF African Performance Fund
                        ● WIOF Baltic Opportunities Fund
                        ● WIOF Central Asian Opportunities Fund
                        ● WIOF China Performance Fund
                        ● WIOF Global Listed Utilities Fund – inwestuje głównie w duże spółki zajmujące się usługami publicznymi
i infrastrukturą w krajach OECD
                        ● WIOF Greece-Cyprus Opportunities Fund
                        ● WIOF India Performance Fund
                        ● WIOF Middle East Performance Fund
                        ● WIOF Pakistan Performance Fund
                        ● WIOF Polish Opportunities Fund
                        ● WIOF Russian Opportunities Fund
                        ● WIOF South-East Asia Performance Fund
                        ● WIOF Ukraine Performance Fund
 
- mieszane: (od 30% do 70% aktywów funduszy w akcjach z całego świata)
                        ● WIOF Conservative Risk 3% Portfolio
                        ● WIOF Global Strategy Alpha Portfolio
                        ● WIOF Global Strategy Risk 10% Portfolio
                        ● WIOF Global Strategy Risk 14% Portfolio
                        ● WIOF New Global Equity Markets 18% Portfolio
 
- obligacyjny:
● WIOF CIS Bond – skupia się głównie na instrumentach dłużnych, emitowanych przez podmioty z krajów Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) - Rosji, Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Turkmenistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kirgistanu i Mołdawii.
 
Na liście, miejsce znalazł także subfundusz, lokujący swoje środki przede wszystkim na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych, co wskazuje na wysoką atrakcyjność inwestycyjną spółek z naszego kraju.
Udziały w funduszach inwestycyjnych WIOF, denominowane są przede wszystkim w euro bądź dolarach amerykańskich, lecz są też takie rodzynki, jak fundusz, któro główną walutą jest dolar singapurski. Dlatego polski inwestor musi zdawać sobie sprawę, że z wejściem do funduszy WIOF łączy się także ryzyko walutowe.
 
W celu uzyskania informacji o bieżących stopach zwrotu z poszczególnych funduszy inwestycyjnych WIOF, odsyłamy do naszej nowej porównywarki funduszy inwestycyjnych.
 
Opłaty w funduszach WIOF
Przed wejściem do konkretnego funduszu, klient musi zdecydować, jaki typ tytułów uczestnictwa chce nabyć. Osoby indywidualne, mają do wyboru jednostki klasy A i B, istnieją jeszcze jednostki klasy I przeznaczone wyłącznie dla inwestorów instytucjonalnych. Jakie to ma znaczenie dla opłat? Od jednostek klasy A naliczana jest opłata manipulacyjna przy wejściu do funduszu, natomiast jednostki klasy B obarczone są z kolei opłatą przy ich umorzeniu. Wysokość opłat kształtuje się następująco:
- opłaty wstępne – maks. 5% w f. akcyjnych, 2-4% w f. mieszanych, 2% w f. obligacyjnym; opłata maleje wraz ze wzrostem wartości inwestowanego kapitału
- opłaty przy wyjściu – do 5%, z każdym rokiem maleją.
 
Opłata za zarządzanie jest taka sama dla obu typów jednostek i wynosi około 2,5% rocznie w f. akcyjnych, od 1,5% do 2,5% w f. mieszanych i 1,95% w f. obligacji.
 
Co z podatkiem?
Ciekawa sprawa dotyczy sposobu rozliczania się z Urzędem Skarbowym z zysków osiągniętych w funduszach zagranicznych, w tym w funduszach WIOF. Otóż, w porównaniu do polskich funduszy otwartych, które same odprowadzają podatek za swoich klientów, fundusze WIOF nie zrobią w tej kwestii nic. Polski inwestor, musi samodzielnie wyliczyć swoje zyski i na własną rękę odprowadzić do państwowego budżetu podatek  od dochodów kapitałowych. W rzeczywistości nikt tego nie kontroluje, dlatego polscy klienci zagranicznych funduszy w zasadzie nie płacą podatku. Jednak w każdej chwili narażeni są na kontrole ze strony „skarbówki” i ewentualne kary za unikanie opodatkowania…
 
 
Masz pytanie odnośnie inwestowania w fundusze? Odpowiedź znajdziesz na naszym forum!
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam