Fundusze emerytalne-szukasz? Comperia podpowiada co jest ważne

2009-10-19 13:20:38

Osoby urodzone po 68 roku, zarobkujące w Polsce oszczędzają w funduszach emerytalnych. Taki obowiązek nakłada prawo. Płatnikiem składek jest najczęściej pracodawca, więc przyszły emeryt najczęściej niewiele wie o sprawie. A powinien…

Jeżeli zarobkujesz w jakikolwiek sposób i odprowadzasz bądź pracodawca za Ciebie odprowadza składki do ZUS to znak, że oszczędzasz w funduszu emerytalnym. To konsekwencje obowiązujących w Polsce od początku 1999 roku przepisów. W ramach tzw. drugiego filara część składki odprowadzanej obowiązkowo do systemu ubezpieczeń trafia do funduszy emerytalnych. Te zarządzają Twoimi pieniędzmi po to, aby w momencie przejścia na emeryturę mogły wypłacić świadczenie.
 
Fundusz warto wybrać
Na polskim rynku funkcjonuje 14 funduszy emerytalnych. Mają charakter otwarty, to znaczy każdy uprawniony może do nich przystąpić, a także zmienić na inny. Jednocześnie istnieje obowiązek korzystania z ich usług przez osoby wskazane w ustawie – w uproszczeniu wszystkich zarobkujących. Dlatego jeżeli zainteresowany sam nie dokona wyboru funduszu, ten zostanie mu przydzielony w drodze losowania. Mają one miejsce dwa razy w roku, w styczniu i lipcu. To daty graniczne wyboru instytucji.
Fundusze osiągają różne wyniki inwestycyjne, z różnym skutkiem pomnażają pieniądze przyszłych emerytów. Najlepszy w rankingu za ostatni rok OFE Polsat zarobił 12,3%, podczas gdy najsłabsza Aviva (dawniej Commercial Union) zarobiła 8,4%. Dlatego właśnie wybór funduszu jest ważny. Jeżeli pozostawisz go losowi, możesz się rozczarować przy odchodzeniu na emeryturę.
 
Ile odkładać?
Wysokość kwot trafiających do funduszy określają stosowne przepisy. Konkretnie jest to 7,3% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne. Ta z kolei jest determinowana wysokością Twoich zarobków. Im wyższe tym więcej pieniędzy trafi na Twoje ubezpieczeniowe konto.
Masz oczywiście możliwość odkładania większych składek. W ramach systemu emerytalnego możesz to robić w tzw. trzecim filarze. Jest to dobrowolna forma oszczędzania. Możesz swobodnie wybrać instytucję, dobrać wysokość składki, okres, itd. Masz tym samym większą kontrolę na oszczędnościami, co nie jest możliwe w przypadku drugiego filara.
 
Chcę zmienić OFE
Masz zawsze możliwość zmiany OFE. Wystarczy znaleźć nowego „partnera” , podpisać stosowną umowę i powiadomić „starego” o decyzji. Opłata za zmianę funduszu emerytalnego wynosi maksymalnie: 160 zł – jeśli członkostwo w funduszu trwało nie więcej niż 12 miesięcy lub 80 zł – jeżeli członkostwo w funduszu trwało więcej niż 12 miesięcy, ale mniej niż 24 miesiące. Nie są więc to duże koszty, a korzyści z decyzji mogą być znaczne.
 
Jak porównać OFE?
O wyborze instytucji powinny decydować osiągane przez nią wyniki. I nie chodzi tylko o ich wysokość w ostatnim okresie. Trzeba dokonać analizy długoterminowej, tak żeby mieć większą pewność co do osiągania ich również w przyszłości.
 
Chcesz podyskutować o tym w co warto inwestować? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam