Fundusz emerytalny-ranking najlepszych ofert

2011-08-18 16:49:19

Jedną z istotnych właściwości nowego systemu emerytalnego, jaki nasi politycy wprowadzony w 1999 r. miała być jego „wielofunduszowość”. Na rynku miało istnieć wiele funduszy – lecz w praktyce okazuje się, że działa kilkanaście, a konkurencja między nimi nie wygląda najlepiej. Tym trudniej realizować projekt o nazwie „fundusz emerytalny ranking”, z którego Polacy mieliby dowiedzieć, do którego OFE przystąpić, by w przyszłości otrzymywać jak najwyższe emerytury.

Działalność OFE jest kontrolowana przez Komisję Nadzoru Finansowego, która dba o to, aby fundusze inwestowały bezpiecznie, ale równocześnie z zachowaniem wysokiej stopy zwrotu.

Rachunek OFE jest prowadzony przez Bank, będący-depozytariuszem. Podmiot ten również patrzy OFE na ręce np. czy przestrzegane są limity inwestycyjne. KNF nie prowadzi jednak projektu o nazwie „fundusz emerytalny ranking”.
 
Ustawodawca dał możliwość dowolnej zmiany OFE, które zasadniczo (tj. w teorii) konkurują ze sobą głównie za pomocą trzech parametrów:
·         wyników inwestycyjnych (na które mało kto patrzy)
·         poziomem opłat (nie wszędzie są one jednolite)
·         jakością obsługi klienta (jedni starają się nie bardziej, inni nieco mniej)
 
Co dwa lata bezpłatnie można zmienić OFE, co miało zaowocować silniejszą rywalizacją OFE pomiędzy sobą. Ale zamiast rywalizacji w oparciu o merytoryczne argumenty, Powszechne Towarzystwa Emerytalne postawiły na siłę reklamy (głównie telewizja, prasa, billboardy) i marketing bezpośredni, co generowały przez lata gigantyczne koszty akwizycji. Szacunki mówią, że ta ostatnia w samym tylko 2009 roku wyniosła ok. pół miliarda złotych. Na szczęście od maja 2011 r. została ona zabroniona.
 
W projekcie o nazwie „fundusz emerytalny ranking” rankingach OFE mogą być brane pod uwagę różne czynniki, ale do najważniejszych należą:
·         stopa zwrotu
·         hipotetyczna wartość konta emerytalnego w PLN tu różnica 5-6 proc. wiec trudno mówić aby OFE ze sobą rywalizowały w tym obszarze.
·         średnia wysokość opłat – do 2010 była różna (przykładowo w czerwcu 2009 r. wahała się od 4,9 proc do 8 proc. – po tym roku jest stała i wynosi 3,5 proc.
 
Wynik jednego z takich rankingów – odczyt nastąpił do nieco ponad 10 latach działalności OFE w Polsce jest następujący: na koniec czerwca 2009 r. najgorzej inwestujący fundusz zarobił 137 zaś najlepszy wypracował zysk na poziomie 176 proc.
Różnica miedzy tymi wartościami sięga 40 proc., ale jeśli przełożyć ją na hipotetyczną wysokość przyszłej emerytury to przeciętny emeryt, którego składki przez ileś lat trafiały do tego lepszego funduszu będzie mógł liczyć na emeryturę (z OFE) o około 10 zł wyższą od sąsiada, który zaufał gorszemu z funduszy.
 
Obsługa sprowadza się do wysłania do każdego członka OFE raportu rocznego (zarabiają na tym poczta lub kurierzy). Znaczna większość OFE oferuje także darmowy dostęp do konta online, abyśmy jako członkowie funduszu mogli sprawdzić, czy do OFE trafiła pełna kwota oprowadzona tam z naszych składek oraz czy wystąpiły jakieś odsetki bezskładkowe.
 
A mogą tu wystąpić pewne problemy z uwagi na dwa główne czynniki: pierwszy to taki, że nasz pracodawca może być do końca uczciwy lub na tyle dobrze zorganizowany, by systematycznie przesyłać za nas składkę; drugi to fakt, że ZUS ma zaległości w transferach do OFE i zdarzają się opóźnienia z tego tytułu.
 
Warto pamiętać, że nikt tego za nas nie zrobi – obowiązek zdobycia odpowiednich informacji spoczywa na nas, podobnie jak próba wyliczenia wysokości naszej przyszłej emerytury. Jeżeli już dziś o nią nie zadbamy i nadal będziemy „lekką” ręką wydawać nasze pensje, to żaden projekt z gatunku „fundusz emerytalny ranking” nam nie pomoże na starość.
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam