Dlaczego warto kupować obligacje skarbowe?

2013-10-03 11:31:31

Preferujesz bezpieczne oszczędzanie, ale szukasz innego produktu niż lokata bankowa? Rozwiązaniem mogą być obligacje skarbowe. Czym są te instrumenty i czy warto się nimi zainteresować? Comperia.pl postanowiła to sprawdzić.

Obligacje skarbowe należą do najbezpieczniejszych instrumentów wykorzystywanych do pomnażania oszczędności. Swoją konstrukcją przypominają pożyczkę, którą posiadacze obligacji udzielają Państwu na określony czas. Po jego upłynięciu otrzymują zwrot zainwestowanych pieniędzy wraz z odpowiednim wynagrodzeniem, czyli odsetkami.

W zależności od okresu, na jaki owa „pożyczka” jest udzielona na rynku, można spotkać obligacje o 2-, 3-, 4-, a nawet 10-cio letnim terminie zapadalności (obligacje detaliczne). Dzięki takiej różnorodności każdy zainteresowany inwestowaniem w te instrumenty na pewno znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Po co mi obligacje?

Pierwszym argumentem przemawiającym za zakupem obligacji skarbowych jest oferowany przez te papiery zarobek. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że oprocentowanie tych papierów nie należy do najwyższych, to jednak jest ono dość atrakcyjne.

Weźmy na przykład dwuletnie obligacje o stałym oprocentowaniu. Aktualnie są one oprocentowane 3 proc. w skali roku. Owszem jest to mniej niż oferują najlepsze depozyty bankowe (4,1 proc. w Santander i FM Bank PBP), ale i tak więcej niż wynosi średnia z dwuletnich lokat dostępnych na rynku (2,84 proc.)
Z kolei obligacje 10-cio letnie oferują posiadaczom odsetki wynoszące 4 proc. w skali roku, ale tylko w pierwszym rocznym okresie odsetkowym. W kolejnych okresach oprocentowanie tych papierów jest równe stopie inflacji powiększonej o 1,5 proc. marżę.

Drugim, a dla części osób nawet ważniejszym powodem, dla którego warto ulokować pieniądze w obligacjach skarbowych, jest ich bezpieczeństwo. Papiery te należą do grupy instrumentów powszechnie uważanych za niemal wolne od ryzyka. Żeby na nich stracić, konieczne jest bankructwo całego Państwa (co oczywiście jest raczej mało realne). Owszem, w historii rynków finansowych zdarzały się sytuacje, że upadały kraje (Grecja, Argentyna, Hiszpania, Rosja, a nawet Polska – w okresie rządów gen. Jaruzelskiego). Niemniej przyjmuje się, że papiery skarbowe są obarczone dużo mniejszym ryzykiem, aniżeli inne instrumenty występujące na rynku finansowym.

Ostatnim, choć może lekko naciąganym, motywem skłaniającym do inwestowania w polskie obligacje skarbowe mogą być względy sentymentalne. Pieniądze, które pożyczymy Państwu, są wydatkowane na różnego typu przedsięwzięcia, począwszy od infrastruktury drogowej, edukacji, służby zdrowia, a na badaniach i rozwoju nowych technologii kończąc. Co prawda niektórym osobom może się wydawać, że Państwo nasze pieniądze po prostu marnuje, ale czy nie jest miło żyć w świadomości, że na przykład droga po której właśnie jedziemy powstała z naszych pieniędzy?

Pomnażanie pieniędzy przy użyciu obligacji skarbowych cieszy się wciąż jednakową popularnością wśród klientów. Warto rozważyć takie rozwiązanie, jako próbę dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Detaliczne obligacje skarbowe można nabyć w wybranych placówkach banku PKO BP, na stronie internetowej www.zakup.obligacjeskarbowe.pl, a także telefonicznie dzwoniąc na numer 801 310 210 lub 81 535 66 55.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam