17.04.2012, 08:54

Czym są dwuletnie obligacje skarbowe? Comperia.pl wyjaśnia

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Ministerstwo Finansów regularnie emituje obligacje skarbowe. Oferta zakupu obligacji jest skierowana do wszystkich Polaków. Czy warto z niej skorzystać? Jak kupić obligacje i ile można na nich zarobić? Comperia.pl prześwietla dwuletnie obligacje skarbowe.

Co oznacza ten dziwny skrót?

Szukając dwuletnich obligacji skarbowych klient wcześniej czy później zetknie się z nazwą np.: DOS0414. Warto więc na początku wytłumaczyć co oznaczają te skróty w przypadku dwuletnich obligacji skarbowych. DOS- oznacza Dwuletnie Oszczędnościowe Stałoprocentowe obligacje skarbowe.

Natomiast kolejne cztery cyfry oznaczają termin wykupu. Wykup dwuletnich obligacji zakupionych w kwietniu 2012 roku nastąpi w kwietniu 2014, stąd 04 (kwiecień) 14 (2014 rok). W ten sposób powstał skrót DOS0414.

Dwuletnie obligacje skarbowe są oferowane każdego miesiąca.

Podstawowe parametry inwestycji, czyli ile zarobię

Dwuletnie obligacje skarbowe oferowane w kwietniu 2012 roku mają stałe oprocentowanie wynoszące 4,75 proc. w skali roku. Wartość nominalna jednej obligacji wynosi 100 zł, a w ofercie wg Listu Emisyjnego 10/2012 są obligacje o wartości nominalnej 1 mld zł.

Oznacza to, że jeśli klient zakupi jedną obligację za 100 zł, to po upływie dwóch lat otrzyma 109,73 zł, pomniejszone o podatek od zysków kapitałowych. Zysk po odliczeniu podatku wyniesie 7,88 zł na każde zainwestowane 100 zł. W przypadku dwuletnich obligacji klient otrzymuje wartość obligacji wraz z należnymi odsetkami na koniec okresu inwestycji.

Początek inwestycji, czyli gdzie kupić obligacje

Osoby zainteresowane kupnem obligacji mogą udać się w dniach 1-30 kwietnia 2012 roku do placówek PKO BP i tam dokonać zakupu (znajdź placówki PKO BP). Zakupu obligacji można także dokonać za pośrednictwem strony internetowej www.zakup.obligacjeskarbowe.pl , za pośrednictwem platformy Inteligo lub telefonicznie.

Jeśli ktoś nie zdąży dokonać zakupu do 30 kwietnia, można tego dokonać również w kolejnych miesiącach, jednak oprocentowanie obligacji może się różnić od tych oferowanych w kwietniu.

Koniec inwestycji, czyli jak sprzedać przed terminem lub zamienić na kolejną serię

Standardowo po upływie dwóch lat klient może stawić się w punkcie sprzedaży obligacji i odebrać pieniądze z tytułu zakupu obligacji powiększone o naliczone odsetki. Innym rozwiązaniem jest wcześniejsze podanie numeru rachunku bankowego i w ten sposób można otrzymać pieniądze z wykupu obligacji na konto bankowe.

Osoby, które po upływie dwóch lat będą chciały ponownie zakupić dwuletnie obligacje skarbowe, będą mogły tego dokonać na drodze zamiany (bezgotówkowo). Jest to bardzo opłacalne, gdyż Ministerstwo Finansów oferuje nowe obligacje o wartości nominalnej 99,90 zł (aktualnie). W praktyce, dokonując zamiany można zarobić więcej- za 99,90 zł można kupić obligację wartą 100 zł!

Istnieje także możliwość przedterminowego wykupu. W terminie miesiąc po zakupie obligacji-miesiąc przed terminem wykupu można złożyć dyspozycję przedterminowego wykupu i odzyskać pieniądze przed terminem.

Wiąże się to jednak z opłatą, która pomniejsza odsetki o 1 zł. W przypadku gdy dotychczas naliczone odsetki wynoszą np.: 60 groszy, klient otrzyma zwrot wartości nominalnej obligacji (100 zł). Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (17.04.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2770 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora