Czy zarobimy na lokacie?

2009-07-28 00:00:00

Banki kuszą klientów coraz wyższym oprocentowaniem lokat. Może się jednak okazać, że zysku z nich nie będzie. Mogą nawet przynieść stratę.

Warunkiem zarobienia na lokacie jest uzyskanie odsetek, które po odliczeniu 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych przewyższą inflację. W przeciwnym razie może się okazać, że pieniądze stracą na wartości, bo za rok będziemy mogli mniej za nie kupić.

Na przykład w listopadzie 2008 roku inflacja wyniosła 3,7 proc. w skali roku. Oznacza to, że nie sprawdziły się głosy ekonomistów, twierdzących, że w związku z rosnącymi zarobkami Polaków, a więc nadmiarem pieniądza i wzrostem konsumpcji, inflacja miała wzrosnąć nawet do 6 proc. Gdyby prognozy te się sprawdziły, wszystkie lokaty, nawet najlepiej oprocentowane, przyniosłyby straty.

Roczna lokata oprocentowana 7 proc., po odliczeniu podatku Belki da 5,67 proc. rzeczywistego zysku. W przypadku wzrostu inflacji o 6 proc., pieniądze ulokowane w banku straciłyby więc na wartości 0,33 proc. Gdyby taka lokata została założona na 2 lata, strata byłaby jeszcze większa.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl