Czy warto samemu zbudować fundusz stabilnego wzrostu?

2010-02-20 15:14:54

Fundusze inwestycyjne powoli wracają do łask. Ostatni rok przyniósł ich posiadaczom spore zyski. Taka sytuacja może skusić Cię do kupienia jednostek funduszy inwestycyjnych. Jeśli jednak do tej pory nie inwestowałeś w fundusze, warto rozpocząć przygodę z nimi od tych najbezpieczniejszych: funduszu rynku pieniężnego lub funduszu stabilnego wzrostu. Dziś w Comperii mówimy o tym drugim typie. Sprawdź, czy możesz sam zbudować funduszu stabilnego wzrostu!

Co to jest fundusz stabilnego wzrostu?
Fundusz stabilnego wzrostu ma za zadanie przynosić jego posiadaczowi, jak sama nazwa mówi stabilny zysk. Dlatego maksymalny udział akcji w portfelu funduszu stabilnego wzrostu wynosi zwykle od 10 do 30%. Resztę stanowią inwestycje w obligacje lub bony skarbowe, obligacje komunalne czy emitowane przez przedsiębiorstwa o dobrym ratingu kredytowym, względnie lokaty bankowe. W ten sposób inwestorzy nie są tak narażeni na spadki giełdowe, jak posiadacze np. funduszy zrównoważonych czy akcyjnych. Z drugiej strony udział akcji w portfelu zapewnia, że podczas hossy inwestor zarobi znacznie więcej niż na bezpiecznej lokacie bankowej czy inwestycji w fundusz inwestycyjny obligacji.
  
Czy fundusz stabilnego wzrostu może stracić?
Konstrukcja funduszu stabilnego wzrostu jest bardzo bezpieczna, ale nie oznacza to, że nie można stracić na tego rodzaju inwestycji. W krótkim okresie, w przypadku mocnych spadków na giełdzie wartość jednostki Twojego funduszu stabilnego wzrostu może spaść.
 
Opłaty
Jak każdy fundusz inwestycyjny, również fundusz stabilnego wzrostu pobiera opłaty za wejście oraz za zarządzanie. Ten pierwszy rodzaj opłaty waha się średnio na rynku od 0 do 2%. Opłata za zarządzanie (więcej na temat opłaty za zarządzanie przeczytasz tutaj>>) wynosi zwykle od 2 do 3,5%, więcej niż w funduszu obligacji czy rynku pieniężnego.
 
Jak zbudować samemu fundusz stabilnego wzrostu?
Czy możesz samemu zbudować fundusz stabilnego wzrostu? Tak! Wystarczy, że np. 20% swoich oszczędności zainwestujesz w fundusz akcyjny a resztę w fundusz obligacji. Czy to się w ogóle opłaca? Wszystko zależy od  wysokości opłaty za zarządzanie. Przy założeniu, że średnia jej wyskość wynosi:
 
-         w funduszu akcji 4%,
-         w funduszu obligacji 1,5%,
-         w funduszu stabilnego wzrostu 3%,
 
to, budując samemu fundusz stabilnego wzrostu (według schematu podanego powyżej) opłata za zarządzanie wyniesie w sumie 2% (20% z opłaty 4% w funduszu akcji i 80% z opłaty 2% w funduszu obligacji). Różnica w wysokości 1 punkta procentowego to dużo i mało-wszystko zależy od kwoty inwestycji. Jeśli inwestujesz kwotę10 tys. oszczędzasz rocznie tylko 100 zł, ale już jeśli inwestujesz 500 tys. zł to zaoszczędzasz 6 tys. zł!
 
Budowanie więc samemu funduszu stabilnego wzrostu jest opłacalne, ale tylko przy wyższych kwotach inwestycji-rzędu 100 tys. i więcej. Przy mniejszych kwotach zamieszanie z wyborem funduszu akcji i obligacji, większe opłaty za wejście przy rozdzieleniu inwestycji na dwa fundusze sprawiają, że taka operacja nie ma sensu.
 
W jakim funduszu ulokowałbyś swoje oszczędności? Podziel się swoją opinią na naszym forum!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam