Czy lokata z funduszem to opłacalne połączenie?

2013-06-18 13:38:50

Gromadząc oszczędności, często szukamy instrumentów oferujących jak najwyższy zarobek. Jednym z narzędzi do tego wykorzystywanych jest produkt łączący w sobie lokatę bankową i fundusz inwestycyjny. W jakich instytucjach znajdziemy takie rozwiązanie i czy z punktu widzenia klienta jest ono w ogóle opłacalne? Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła to sprawdzić.

Powiązanie tradycyjnej lokaty bankowej z funduszem inwestycyjnym jest obecnie dość popularnym rozwiązaniem. Produkty tego typu są oferowane chociażby przez bank BPH, bank Millennium, BGŻ Optima, czy też BNP Paribas.

Zasada działania produktów tego typu jest bardzo prosta – pieniądze wpłacane przez klienta dzielone są na dwie części. Pierwszą z nich lokuje się na tradycyjnym depozycie bankowym, a druga jest wykorzystywana do zakupu jednostek uczestnictwa wybranych funduszy inwestycyjnych.

Lokaty występujące w takich zestawieniach posiadają stosunkowo atrakcyjne oprocentowanie na tle „zwykłych” depozytów. Aktualnie zysk z najlepszych produktów sięga 7 - 9 procent w skali roku. Depozyty łączone z funduszami zazwyczaj mają krótkie okresy zapadalności, z reguły nieprzekraczające 6 miesięcy.

Przykłady tego typu produktów znajdziesz tutaj

RPP nie pomaga

Na skutek obniżek stóp procentowych przez NBP, spadło także oprocentowanie lokat połączonych z funduszem. Jeszcze rok temu Pakiet Mix Korzyści oferowany przez Bank BPH umożliwiał założenie trzymiesięcznego depozytu z oprocentowaniem 11 proc. skali roku, podczas gdy aktualnie jest to 8 proc. Podobnie sprawa wygląda w innych instytucjach - w Banku Millennium oprocentowanie lokaty z sześciomiesięcznego produktu Super Duet wynosiło 6,25 proc. w skali roku, a obecnie jest to 5 procent. W BNP Paribas podobny depozyt (produkt Profit Plus), pozwalał zarobić 8 proc. w skali roku, a teraz 6,5 proc. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że decyzje RPP w sprawie stóp procentowych oddziałują na cały rynek produktów bankowych.

Decydując się na produkt łączący w sobie lokatę bankową i fundusz inwestycyjny klient powinien zwrócić uwagę nie tylko na wysokie oprocentowanie tej pierwszej, ale także na ryzyko drugiej inwestycji. Inwestowanie w fundusze nie zawsze przynosi zadowalające stopy zwrotu. Oczywiście, w dużej mierze jest to uzależnione od aktualnej sytuacji gospodarczej oraz rodzaju funduszu, jaki klient zdecyduje się nabyć.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam