Cztery sposoby na bogactwo według Comperia.pl

2009-11-19 15:42:21

„Gdybym był bogaty…” – śpiewał Skrzypek na dachu. No właśnie, ale jak zdobyć bogactwo? Wprawdzie systematyczne oszczędzanie jest dobrym sposobem, tyle że przyniesie efekt po kilkudziesięciu albo więcej latach. A chciałoby się na już… Cztery sposoby na bogactwo według Comperii.

Niestety sztuka zdobycia bogactwa do prostych nie należy. Tym bardziej, że konkurencja jest duża, a zasoby ograniczone. Większość z nas myśli przecież o poprawie swojego materialnego bytu, a w zdrowej gospodarce pieniędzy się nie drukuje, aby obdzielić wszystkich. Jakie masz więc realne możliwości stania się krezusem?
  1. Kariera najemnego pracownika
Wdrapywanie się po szczeblach korporacyjnej kariery wymaga wielu wyrzeczeń i sporej determinacji, a także umiejętności społecznych. Lawirowanie wśród układów i układzików z jednoczesnym promowaniem posiadanych kompetencji jest bardzo trudne. A często na nagrodę czeka się latami. Jaką mianowicie? Wysoka pensja menedżerska, samochód służbowy, pakiet socjalny – całkiem nieźle. Twoja decyzja, czy warto?
  1. Inwestowanie z wykorzystaniem kredytu
Kto w 2005 roku kupił mieszkanie w 100% na kredyt i sprzedał w 2007 roku zarobił nawet kilkaset tysięcy złotych. Kto kupił trzy takie mieszkania, zarobił ponad milion złotych. Duży zwrot przy minimalnym wkładzie własnych pieniędzy. Analogiczny mechanizm inwestowania funkcjonuje na rynkach terminowych, gdzie lokaty dokonuje się z kredytu. Duże ryzyko, ale również spore zarobki w krótkim czasie. Sprawa wymaga jednak mocnych nerwów i odporności na silny stres. Tak jak wygrana może być duża, tak strata mocno zaboli.
 
Znajdź z naszą porównywarką najlepsze:
  1. Przedsiębiorczość – dotacje z EU
Gorący temat w ostatnich miesiącach – programy dofinansowania z Unii. Mogą opiewać nawet na 85% biznesowych wydatków. Inwestujesz 100 000 PLN, a Unia zwróci Ci 85 000 PLN. Perspektywa atrakcyjna, choć nie banalna. Po pierwsze, uzyskanie dotacji wymaga starannego przygotowania wniosku, którego treścią musi być dobry i pomysłowy biznes plan. Po drugie, unijne programy bazują przede wszystkim na refinansowaniu poniesionych kosztów. A więc oprócz własnego piętnastoprocentowego wkładu musisz dysponować czymś w rodzaju kapitału obrotowego. Po trzecie rozliczanie budżetowych pieniędzy wymaga sporej pracy papierkowej – to wbrew pozorom duże wyzwanie. Po wtóre biznes ostatecznie musi stanąć sam na nogach. W przeciwnym wypadku możesz zostać poproszony o zwrot pieniędzy… Wyzwanie jest więc spore, choć nagroda znacząca.
  1. Przedsiębiorczość – Anioły biznesu
Dobry pomysł biznesowy możesz też wykorzystać do zdobycia kapitału od prywatnych inwestorów. Jeżeli masz charyzmę do zgromadzenia wokół siebie odpowiednich ludzi i dysponujesz określoną kwotą na postawienie pierwszych kroków jako przedsiębiorca, anioły biznesu mogą zainteresować się Twoją działalnością. Wykupią część udziałów w biznesie w jego pierwszej fazie i po upływie dwóch, trzech lat zaczną szukać nabywcy na swoje pakiety. Ty zyskujesz finansowy zapas na rozwinięcie pomysłu, aby ostatecznie zarobić na jego sprzedaży. Większość będzie więc zależała od Twoich umiejętności.

Oczywiście piątą możliwością wygrania fortuny jest oddanie się uciechom hazardu. Tej opcji jednak nie polecamy. Bez pracy nie ma kołaczy…

Chcesz podyskutować o oszczędzaniu-jak, gdzie…? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl