Zwiększona ilość wypłat gotówki zmusza banki do nakładania limitów

2020-03-18 12:59:37

Banki zapewniają, że gotówki nie zabranie dla nikogo. Jest jednak małe "ale"...

Już w zeszłym tygodniu dotarł do nas fake news, jakoby gotówki miało zabraknąć. I chociaż sytuacja jest zgoła inna, to wielu ludzi, wystraszonych brakiem dostępu do swoich pieniędzy, zaczęło wypłacać wszystkie swoje środki z bankomatów.

Banki uspokajają, że gotówka jest i będzie dostępna dla wszystkich klientów. Bank BPS jednak zapobiegliwie wprowadził limit wypłat z bankomatów dla klientów niebędących klientami Zrzeszenia BPS. Limit ten wynosi 500 zł.

Ograniczanie posługiwania się gotówką nabrało w obecnej sytuacji także dodatkowy wymiar, mianowicie odejście od posługiwania się fizycznymi pieniędzmi pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Trzeba pamiętać, że wirus SARS-CoV-2 może przeżyć na powierzchniach przedmiotów wiele godzin. Banknoty czy monety są przekazywane z rąk do rąk, co może pomóc przenieść się wirusowi na kolejną osobę. W panującej sytuacji, jeżeli już trzeba wyjść do sklepu na zakupy, najlepiej posługiwać się kartą i płacić zbliżeniowo.

Jednocześnie zachęcamy do stosowania się do zasady utrzymywania odstępu ok. 2 m od innych osób, do częstego mycia rąk i unikania dotykania oczu, nosa i ust, ponieważ to przez błony śluzowe wirus może dostać się do organizmu.

Marzena Kazbieruk