Bo na giełdzie trzeba być elastycznym - ranking kont maklerskich

2015-10-01 07:37:00

Hossa, bessa, wykup akcji czy oferta pierwotna - to jedne za najważniejszych wyrażeń spotykanych na rynku kapitałowym. Trzeba jednak zaznaczyć, że powyższe stwierdzenia są znane wyłącznie inwestorom giełdowym, dla których liczy się przede wszystkim szybkość i wygoda podczas składania zleceń. Porównywarka finansowa Comperia.pl sprawdziła, w którym biurze maklerskim mogą oni znaleźć najlepsze narzędzia pozwalające spełnić te wymagania. Zapraszamy do najnowszego rankingu rachunków maklerskich.

Osoby aktywnie grające na giełdzie wiedzą, że kluczem do sukcesu jest nie tylko posiadanie odpowiedniej wiedzy na temat funkcjonowania całego rynku finansowego, ale także doświadczenie rynkowe oraz dostęp do najlepszych narzędzi umożliwiających sprawne przeprowadzanie transakcji. O ile dwa pierwsze wymienione kryteria każdy inwestor musi "pokonać" samodzielnie, o tyle w przypadku ostatniego wymagania pomocne okazują się biura maklerskie.

Z punktu widzenia klienta dobry rachunek maklerski to taki, który oferuje swojemu posiadaczowi maksymalny poziom użyteczności (notowania on-line, rekomendacje, narzędzia do analizy technicznej, szkolenia i wiele, wiele innych parametrów) w przystępnej cenie. Biorąc właśnie pod uwagę te dwa aspekty (użyteczność i cena) Comperia.pl przygotowała zestawienie najlepszych kont maklerskich.

Założenia

W celu rzetelnego przygotowania rankingu Comperia.pl wysłała formatki do 22 biur maklerskich, które aktywnie działają na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych. Prawidłowo wypełnione ankiety otrzymano od 13 instytucji i to one zostały uwzględnione w poniższym zestawieniu.

Ponadto, podczas tworzenia rankingu wzięto pod uwagę oferty skierowane wyłącznie do inwestora będącego osobą fizyczną, która składa zlecenia na rynku akcji lub obligacji o wartości 5 tys. złotych. Co więcej, wysokość aktywów zgromadzonych na rachunku inwestycyjnym klienta nie przekracza poziomu 50 tys. złotych.

Zbadane parametry:

- użyteczność rachunku obejmująca 13 zmiennych (integracja z kontem bankowym, oprocentowanie rachunku, OTP, dostępność IKE, zlecenia DDM, możliwość wzięcia udziału w IPO, dostęp do rynków zagranicznych, dostęp do notowań w czasie rzeczywistym, notowania mobilne, narzędzia analizy technicznej, materiały edukacyjne, serwisy informacyjne, profesjonalne analizy giełdowe) , za które przyznawano po 1 punkcie.

- roczny koszt prowadzenia konta maklerskiego umożliwiający zdobycie 2 punktów w przypadku, gdy rachunek był prowadzony bezpłatnie (płatne instrumenty pozostały bez punktów)

- wysokość prowizji za realizację transakcji online na rynku akcji, gdzie do zdobycia był maksymalnie 1 punkt (najniższa wartość prowizji) lub 0 pkt. (najwyższa wartość prowizji). Dla rachunków znajdujących się w środku stawki punkty zostały rozdzielone proporcjonalnie do zajętego miejsca.

- wysokość prowizji za realizację transakcji online na rynku obligacji, w przypadku której punkty przyznawano wg takiego samego schematu jak powyżej.

Zwycięzca wszystkich wymienionych kategorii mógł uzyskać maksymalnie 17 punktów.

Pełne zestawienie najlepszych biur maklerskich wygląda tak:

Najlepsze biura maklerskie oferujące rachunki maklerskie dla klientów indywidualnych
Nazwa biura maklerskiego
Suma punktów
DM ING Securities SA
14,83
DM BOŚ SA
14,77
CDM Pekao
14,33
BM Deutsche Banku
13,80
DM Millennium
12,57
DM Pekao
12,33
BM Alior Banku
11,77
DM BDM SA
11,60
DM mBanku
11,20
BM Banku BPH
10,77
DM Raiffeisen Brokers
10,77
DM Noble Securities SA
8,57
BM Banku BGŻ BNP Paribas
7,07
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Pierwsze miejsce w przygotowywanym przez Comperia.pl rankingu najlepszych kont maklerskich zdobył rachunek oferowany przez Dom Maklerski ING Securities, który zdobył 14,83 pkt. O zwycięstwie tej instytucji zdecydowały głównie trzy czynniki. Pierwszy to brak opłaty za prowadzenie rachunku. Drugim jest bardzo duża użyteczność konta, objawiająca się dostępem do aż 12 z 13 badanych przez Comperia.pl parametrów. Trzeci to atrakcyjna stawka prowizji pobierana za realizację zleceń składanych na rynku akcji.

Drugie miejsce na podium padło łupem rachunku maklerskiego oferowanego przez Biuro Maklerskie Banku Ochrony Środowiska (14,77 pkt.). Na trzecim miejscu uplasowała się zaś oferta Centralnego Domu Maklerskiego (14,33 pkt.), która jako jedyna z badanych zapewnia dostęp do wszystkich 13 badanych użyteczności.

Pełne zestawienie zbadanych użyteczności oraz przeanalizowanych kosztów znajduje się TUTAJ.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam