Biznes plan, czy wróżenie z fusów? Zależy od wróżki

2010-03-17 15:12:41

Biznes plan to jeden z podstawowych dokumentów w każdej „poważnej” spółce. Poufny, bo zdradza plany prowadzenia przedsiębiorstwa. Konieczny, bo wymagany przez udziałowców zainteresowanych posiadaniem pełnej wiedzy o firmie. Jednocześnie nie zawsze przystający do rzeczywistości. Zależy, kto i po co go stworzył.

Biznes plan przewiduje przyszłość. Na jego treść składa się szacowana wartość poszczególnych kategorii finansowych w kolejnych latach działania firmy. Poziom sprzedaży, kosztów, a także inne parametry określające kondycję biznesu. Liczby mogą zostać uzupełnione o opis ułatwiający czytelnikowi ich zrozumienie. Jednak to nie forma jest ważna, a treść.
 
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia
 Właściciele firmy są zainteresowani w osiąganiu określonych celów. Zatrudniają w tym celu zarząd, odpowiedzialny za ich realizację. Gdyby akcjonariusze mieli być autorami biznes planu zawarli by w nim możliwie ambitne wartości poszczególnych wskaźników finansowych. Z kolei zarząd tworząc dokument starałby się zaniżać plany lub przynajmniej wpisywać je w bardziej realne ramy. Widać zatem gołym okiem, że treść dokumentu zależy od jego autora.
 
Po trafności go poznacie
 Doświadczony zarząd będzie umiał z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć kondycję firmy w przyszłości. Wprawdzie uzależni ją od kształtowania się poszczególnych wskaźników rynkowych, jednak w sposób odpowiedzialny określi możliwe scenariusze rozwoju sytuacji. Inaczej sprawa wygląda w przypadku biznesowych nowicjuszy. Opierający działania bardziej na motywacji i wierze niż wypracowanym know-how przestrzelą się w szacunkach. Profesjonaliści będą świętować wykonanie planu, marzyciele zostaną skazani na poszukiwanie sposobów na wyjście z problemów.
 
Po co komu biznes plan?
 Młode przedsięwzięcia, start-upy działają często bez biznes planu. Wspólnicy dążą do osiągnięcia określonych celów, jednak działają bardziej żywiołowo, podejmują decyzje ad hoc. Takie podejście nie jest możliwe w dużych organizacjach, gdzie każda aktywność musi zostać zabudżetowana. Do tego właśnie jest potrzebny biznes plan. Przyda się też wszędzie tam, gdzie jest mowa o inwestorach, dotacjach, wycenach. Dokument przedstawia wizję przedsiębiorstwa w przyszłości. Na tej podstawie wszyscy zainteresowani mogą ocenić, gdzie firma może znaleźć się za dwa, pięć, dziesięć lat.
 
Chcesz podyskutować o usługach finansowych i ich jakości? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam