BFG a UFG, czyli czy moje pieniądze są bezpieczne?

2013-01-30 08:25:48

W ofertach banków często można znaleźć zapisy, że wpłacone środki podlegają gwarancji BFG lub UFG. Co oznaczają te skróty? I jakie znaczenie mają dla klientów, którzy powierzając swoje oszczędności bankowi chcą mieć pewność, że są one bezpieczne?

Czym jest BFG…

BFG to skrót oznaczający Bankowy Fundusz Gwarancyjny, czyli jedną z instytucji czuwających nad bezpieczeństwem systemu bankowego. Została ona powołana do pełnienia wielu poważnych funkcji. Najważniejsza z nich to zwrot klientom środków pieniężnych zgromadzonych na ich rachunkach bankowych w przypadku, gdy bank samodzielnie nie jest w stanie ich wypłacić. Niestety powyższa operacja jest ograniczona konkretną kwotą.

…a czym UFG?

UFG to natomiast Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, czyli podobna jednostka do opisanego powyżej BFG, działająca jednak w sektorze ubezpieczeniowym. Jej głównym zadaniem jest wypłacanie odpowiednich świadczeń ubezpieczeniowych osobom do nich upoważnionym w przypadku, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe znajdzie się w stanie likwidacji lub upadłości.

Co je różni?

Opisane powyżej instytucje zostały stworzone w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób aktywnie korzystających z produktów bankowych oraz z usług oferowanych przez zakłady ubezpieczeń. Jest jednak kilka parametrów, którymi różnią się one od siebie.

Z punktu widzenia klienta różnice pomiędzy BFG a UFG są dwie. Pierwsza dotyczy produktów jakie podlegają ochronie przez dany fundusz. W BFG chronione są wszystkie środki zgromadzone na lokatach, rachunkach oszczędnościowych, czy też ROR’ach. A UFG swoją ochroną obejmuje świadczenia wypłacane z polis ubezpieczeniowych, a także dobrze wszystkim znanych polisolokat.

Druga różnica odnosząca się do tych instytucji odnosi się do maksymalnej kwoty podlegającej ochronie. O ile BFG zapewnia zwrot 100 proc. wpłaconych środków do kwoty 100 tys. euro, o tyle UFG gwarantuje wypłatę pieniędzy w 50 proc., ale nie więcej niż 30 tys. euro.

Oczywiście powyższa sytuacja ma miejsce tylko w przypadku, gdy podmiot (bank, towarzystwo ubezpieczeniowe) w którym ulokowaliśmy nasze pieniądze wpadnie w problemy finansowe (np. ogłosi upadłość) i nie będzie w stanie samodzielnie uregulować swoich zobowiązań względem nas.

Co to oznacza?

W uproszczeniu można więc powiedzieć, że powierzane bankom czy zakładom ubezpieczeń środki są bezpieczne - gwarantuje je fundusz, który zwróci je w razie kłopotów którejś z tych instytucji. Oczywiście nie dotyczy to depozytów przekraczających ustawowo ustalone kwoty gwarancji. W takiej sytuacji można jednak odzyskać powierzone kwoty poprzez sądowe postępowanie upadłościowe. Można też zauważyć, że kwota gwarancji UFG jest o wiele niższa od tej gwarantowanej przez BFG. Oznacza to, że w razie problemów z wypłacalnością banku klient odzyska więcej pieniędzy, niż gdyby niewypłacalny był zakład ubezpieczeń.

Z punktu widzenia klienta produkty bankowe objęte gwarancjami BGF wydają się być korzystniejsze, jeśli chodzi o ochronę środków. Patrząc jednak pod kątem opłacalności wybór nie jest już taki prosty, gdyż produkty oparte na polisach ubezpieczeniowych pozwalają na ominięcie podatku od zysków kapitałowych. Wybór odpowiedniego zależy więc zatem od indywidualnych potrzeb klienta.

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam