Kolejne banki zamykają swoje oddziały, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa

2020-03-13 13:45:21

Pandemia groźnego koronawirusa, która niestety dotarła już do Polski, powoduje reakcje wszystkich firm ze wszystkich branż. Dotyczy to również sektora finansowego.

Koronawirus o nazwie SARS-CoV-2, który powoduje ciężkie zapalenie płuc, jest wirusem bardzo łatwo przenoszącym się drogą kropelkową z człowieka na człowieka. Niestety, leczenie wywołanej nim choroby o nazwie Covid-19 jest jedynie objawowe i nie ma jeszcze opracowanej szczepionki chroniącej przed zakażeniem. Kluczowym więc jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa. W tym celu należy w miarę możliwości unikać skupisk ludzkich.

W związku z koniecznością unikania bliskiego kontaktu z innymi ludźmi, firmy nie tylko pozwalają części swoich pracowników na pracę zdalną, ale także bardzo dużo eventów, targów czy konferencji jest odwoływanych. Również banki ograniczają funkcjonowanie swoich oddziałów. O zmianach w tej kwestii poinformowały Millennium, BOŚ oraz DNB. Na ten moment zamknięte są już szkoły i przedszkola, uczelnie, baseny, teatry, kina, opery. Niewykluczone, że niebawem dołączą do nich kolejne instytucje.

Na zachorowanie na Covid-19 oraz powikłania wynikające z tej choroby najbardziej narażone są osoby z osłabionym układem odpornościowym, czyli przewlekle chore oraz starsze. Należy pamiętać o higienie i używać płynów dezynfekujących do rąk. Noszenie maseczek ochronnych zalecane jest jedynie osobom chorym oraz osobom, które opiekują się chorymi na Covid-19. W razie zauważenia u siebie objawów choroby (kaszel, gorączka powyżej 38 stopni, duszności i płytki oddech, bóle mięśni i stawów) a przebywaliśmy bądź mieliśmy kontakt z osobą przebywającą w ciągu ostatnich 14 dni w krajach dotkniętych pandemią, należy niezwłocznie skontaktować się z lokalną stacją sanitarno-epidemilogiczną bądź zgłosić się do szpitala zakaźnego.

Marzena Kazbieruk