Banki nie namawiają do zakładania lokat. Oprocentowanie w grudniu stabilnie

2010-12-14 13:37:39

Grudzień nie przyniósł istotnych zmian w ofertach lokat bankowych. Świąteczna gorączka już dawno się zaczęła, oszczędzanie nie jest w modzie, wszyscy myślą o choince i prezentach. W atmosferze zbliżających się świąt banki walczą bardziej o klientów kredytowych niż depozytowych. Tym samym średnie oprocentowanie lokat pozostaje na poziomie zbliżonym do listopadowego.

W grudniu wyniosło dla miesięcznych oraz półrocznych lokat przy wkładzie 1 i 5 tys. PLN odpowiednio 2,94 i 4,02 oraz 3,06 i 4,13 proc.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca oferty praktycznie nie różnią się. Banki raczej rozszerzają ofertę promocyjnych kredytów świątecznych kosztem zachęcania do oszczędzania. Niewiele banków pokusiło się o zmiany w oprocentowaniu depozytach. Do wyjątków należą m.in.: MultiBank Nordea Bank, Inteligo Allianz Bank oraz Meritum Bank.

Sprawdź najlepiej oprocentowane  lokaty bankowe w naszej porównywarce.

Święta to czas zakupów. Karp, choinka, prezenty... Co więcej, perspektywa przyszłorocznych podwyżek VAT-u niejako przyczynia się do wzrostu konsumpcji. Nie dziwi więc fakt, że przed Świętami przeciętny Polak nie będzie raczej oszczędzał, dlatego bardziej widoczna jest aktywność banków na obszarze kredytowym. Niemniej nasilające się oczekiwanie przyszłorocznej podwyżki stóp procentowych wpływa na na ograniczanie oferty lokat krótkoterminowych o wyższym oprocentowaniu. Skutkiem tego są nieznaczne wahania średniej rentowności lokat miesięcznych, półrocznych oraz rocznych. Bankową strategię zmniejszania oprocentowania depozytów krótkoterminowych możemy obserwować już od czerwca, chociaż w grudniu uległa ona lekkiemu przyhamowaniu z racji zmniejszenia zainteresowania klientów oszczędzaniem.
Oprocentowanie w grudniu
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Trend na rynku depozytów wydaje się w zasadzie odwracać. Pierwsze sygnały wzrostu oprocentowania pojawiły się już w październiku. Wtedy na podwyższenie oprocentowana zdecydowały się m.in. Meritum Bank, FM Bank, Polbank oraz Raiffeisen. Jednakże na przełomie listopada i grudnia aktywność ta już spadła. Banki, które zdecydowały się w tym miesiącu na zmiany, to Meritum Bank, Nordea, Bank BGŻ i Allianz Bank. Pierwsze dwa banki obniżyły oprocentowane, a pozostałe podwyższyły. W ogólnym rozrachunku można uznać, że banki preferują przyciągnąć klientów promocjami kredytów świątecznych niż zachęcić ich do oszczędzania. Ponadto, pomimo że poziominflacji pozostaje dość wysoki, raczej nie skłania do lokowania środków na lokatach o zbliżonej do niego rentowności, to w gruncie rzeczy mamy kontynuację poprawy sytuacji na rynku międzybankowym, która pośrednio sprzyja umacnianiu się polskiej waluty. Co prawda, konsumpcja świąteczna ma jak najbardziej pozytywny wpływ na polską gospodarkę, niemniej jednak od nowego roku możemy się spodziewać, że banki ograniczą akcję kredytową na rzecz powrotu do depozytów, bowiem po obżarstwie świątecznym przyjdzie czas na oszczędności.

Najlepsze lokaty miesięczne przy wkładzie 10 tys. PLN

 
Bank
Lokata
Odsetki
Oproc. brutto
1
SPRAWDŹ
36,25 zł
5,43%
2
Bank BPS/Toyota Bank
Lokata "Podwójna krótka"/Plan Depozytowy +19 (lokata 1-dniowa)
33,17 zł
4,94%
3
BZ WBK
Lokata Codziennie Zarabiająca 
31,58 zł
4,63%
4
Toyota Bank
Plan Depozytowy +19 (lokata 3-dniowa)
31,33 zł
4,60%
5
Allianz Bank
 Allianz lokata z codziennym zyskiem
30,67 zł
4,52%
6
Inteligo
Dobolokata
30,00 zł
4,44%

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Najlepsze lokaty półroczne przy wkładzie 10 tys. PLN

 
Bank
Lokata
Odsetki
Oproc. brutto
1
SPRAWDŹ
253,50 zł
6,25%
2
Noble Bank/Getin Bank
Lokata Optymalizator II/Internetowa lokata z codziennymi odsetkami
243,00 zł
6,00%
3
Meritum Bank
Lokata Internetowa z kapitalizacją dzienną
232,00 zł
5,74%
4
Getin Bank
Lokata z codziennymi odsetkami
231,00 zł
5,70%
5
Allianz Bank
Allianz lokata z codziennym zyskiem
232,00 zł
5,74%

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl


Najlepsze lokaty roczne przy wkładzie 10 tys. PLN

 
Bank
Lokata
Odsetki
Oproc. brutto
1
SPRAWDŹ
530,00 zł
6,65%
2
Meritum Bank
Lokata internetowa z kapitalizacją dzienną
523,00 zł
6,64%
3
Allianz Bank
Allianz lokata z codziennym zyskiem
519,00 zł
6,41%
4
FM Bank/Meritum
FM Lokata w PLN z kapitalizacją codzienną/Lokata Meritum Zysku w Internecie z kapitalizacją dzienną
523,00 zł
6,33%
5
Getin Bank
Internetowa lokata z codziennymi odsetkami
502,00 zł
6,20%

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl