Wielkie sprządanie nad Bałtykiem

2020-01-21 12:39:13

Za nami pierwszy weekend Bałtyckiej Odysei, czyli akcjii zainicjowanej przez Credit Agricole, mającej na celu sprzątnięcie nadbałtyckich plaż. Efektem jest 69 zapełnionych worków, które zmieściły w sobie pół tony śmieci.

Bałtycka Odyseja jest akcją sprzątania polskich plaż nad Bałtykiem. Odbywać się będzie w jeden weekend w miesiącu i docelowo ma objąć całe polskie wybrzeże. Pierwszy etap, który już miał miejsce, zgromadził ponad 100 wolontariuszy, którzy przemierzyli blisko 50 km na trasie między Świnoujściem i Dziwnowem, i zebrali niemal pół tony śmieci. Wśród zebranych śmieci przeważają elementy plastikowe, takie jak sieci rybackie, butelki, opakowania, klapki, balony, styropian.

Bank Credit Agricole jest także partnerem międzynarodowej inicjatywy Plastic Oddysey, której celem jest edukowanie społeczności w Afrycje, Ameryce Południowej i w Azji. W Polsce zaś planowany jest cykl sprzątania rzek i jezior oraz akcje edukacyjne w szkołach, w mediach i w Internecie. Kolejny etap akcji Bałtycka Odyseja planowany jest na koniec lutego a trasa będzie obejmowała plaże pomiędzy Dziwnowem i Dźwirzynem.

 

Marzena Kazbieruk