Atrakcyjna lokata bankowa już nie możliwa? Wcale nie, przekonuje Comperia.

2009-10-28 08:46:14

Atrakcyjna lokata bankowa wciąż możliwa do uzyskania-tak wynika z naszej analizy aktualnych danych o najlepszych lokatach bankowych. Choć apogeum wojny o depozyty klientów banki mają za sobą to nadal oprocentowanie najlepszych lokat na rynku jest względnie bardzo atrakcyjne. Bardziej niż wynikałoby to z aktualnych stóp rynkowych. Sprawdź z Comperią jakie są więc obecnie najlepsze lokaty bankowe.

Atrakcyjna lokata bankowa nawet na 3 miesiące
 Na rynku lokat bankowych zawsze jest tak, że lokaty na krótszy okres oferują niższe oprocentowanie niż lokaty na dłuższe okresy. Oczywiście w czasie kryzysu finansowego banki nawet na 1 miesiąc czy 3 miesiące (a więc krótki okres jak na lokaty bankowe) oferowały bardzo wysokie stawki oprocentowania. Obecnie rynek wraca powoli do normy. Najbardziej atrakcyjne lokaty bankowe otrzymamy w bankach, w których możemy zamrozić pieniądze na 12 miesięcy (najlepsze oprocentowanie w tej chwili na rynku to 6,3% w AIG Banku).
Choć nawet lokaty bankowe na 1 miesiąc również oferują ciekawe oprocentowanie (5,5% w Eurobanku). Już jednak lokaty bankowe na krótkie okresy, np. 1 tygodnia nie są tak atrakcyjne (można powiedzieć, że ich oprocentowanie jest w miarę adekwatne w stosunku do aktualnych rynkowych stóp procentowych)-najlepsza lokata tygodniowa np. na 1 tys. zł oferuje w tej chwili oprocentowanie na poziomie 4,5% (BGŻ).
 
Oto przegląd najbardziej atrakcyjnych lokat bankowych w zależności od okresu inwestowania.
 
Najbardziej atrakcyjna lokata bankowa (2 tys. zł):
 
· na 1 miesiąc: Eurobank, oprocentowanie-5,5%
 
· na 3 miesiące: Toyota Bank Polska, oprocentowanie-5,7%
 
· na 6 miesięcy: AIG Bank, oprocentowanie-5,8%
 
· na 12 miesięcy: AIG Bank, oprocentowanie-6,3%
 
Kwota lokaty ma znaczenie
 Oprocentowanie lokaty bankowej zależy również od tego ile chcesz powierzyć pieniędzy bankowi. Działa tu prosta zasada: czym więcej pieniędzy przynosisz do banku tym bardziej atrakcyjna lokata bankowa zostanie Tobie zaproponowana. A przy naprawdę dużych kwotach (zwykle powyżej 100 tys. zł) możesz negocjować indywidualne stawki oprocentowania.
 
Najbardziej atrakcyjna lokata bankowa ze względu na kwotę (okres trwania lokaty-6 miesięcy):
 
· na 500 zł: Noble Bank, oprocentowanie-5,25%
 
· na 10 000 zł: BOŚ Bank, oprocentowanie-7%
 
· na 50 000 zł: Multibankk, oprocentowanie-6,0%
 
· na 100 000 zł: Multibank, oprocentowanie-6,0%
 
 
A może konto oszczędnościowe?
 Obecnie jednak możesz zainwestować bezpiecznie pieniądze nie tylko na atrakcyjnej lokacie bankowej. Alternatywą dla najlepszych depozytów bankowych są konta oszczędnościowe, czyli konta z atrakcyjnym oprocentowaniem i funkcjami tradycyjnych RORów. Jest to bardzo elastyczny produkt, bo możesz na konto wpłacać pieniądze i wypłacać bez utraty odsetek. Jedynym ograniczeniem są opłaty (i to dosyć wysokie) za kolejne przelewy wewnętrzne bądź zewnętrzne (pierwszy w danym miesiącu przelew z konta oszczędnościowego jest zwykle bezpłatny). Jeśli jednak optymalnie zaplanujesz liczbę przelewów z konta oszczędnościowego to może to być po prostu lepsze rozwiązanie niż najbardziej atrakcyjna, ale tradycyjna lokata bankowa.
 
  •      najlepsze aktualnie konto oszczędnościowe: Polbank Konto Mocno Oszczędzające - 6,5%
Sprawdź inne konta oszczędnościowe
 
Inflacja a atrakcyjność lokaty bankowej
 Widzisz reklamę: "atrakcyjna lokata bankowa na 4%"-czy to rzeczywiście okazja? Na pierwszy rzut oka tak, ale jeśli uwzględnimy inflację (np. 3,4%) oraz podatek od zysków kapitałowych okaże się, że realny zysk z tej lokaty wynosi… -0,15%!
Aby więc dobrze ocenić ile tak naprawdę zarobisz (i czy w ogóle zarobisz) na lokacie bankowej uwzględnij podatek od zysków kapitałowych oraz inflację.

 

Chcesz podyskutować o lokatach bankowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o lokatach!
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl