Archiwalny ranking lokat - sierpień 201

2013-08-12 10:24:11

Wiele wskazuje na to, że lipcowa obniżka stóp procentowych była ostatnią w cyklu. To zła wiadomość dla kredytobiorców, ale ulga dla oszczędzających. Comperia.pl sprawdziła, czy osoby, które chcą gromadzić środki na lokatach, mają jeszcze w czym wybierać. Oto najnowszy ranking lokat bankowych.

Można powiedzieć, że na rynku lokat bankowych zapanował spokój. Średnie oprocentowanie depozytów na 5 tys. zł na 6 miesięcy przestało tak gwałtownie spadać. Obecnie przyjmuje wartość 2,26 proc., co oznacza niewielki spadek w stosunku do lipca. Na szczęście jest to średnie oprocentowanie, a najlepsze oferty na rynku pozwalają klientom banków zarobić trochę więcej…

Trochę, ale niewiele…

Najwyższe zyski i pierwsze miejsce w rankingu zajmuje SK Bank. eLokata24 przynosi zysk na poziomie 4,5 proc. w skali roku, czyli 91,12 zł po odjęciu podatku. Wygląda kusząco, zwłaszcza na tle innych ofert? Jest tu jednak haczyk – oprocentowanie depozytu jest zmienne i zależy od decyzji banku. SK bank może zmienić wysokości oprocentowania w trakcie trwania lokaty bez konieczności wypowiadania jej umowy. Jeśli tak się stanie, odsetki naliczane będą według dotychczasowych stawek od dnia wpływu środków na eLokatę24, do dnia poprzedzającego dokonanie zmiany, a od dnia zmiany - według nowych stawek oprocentowania.

3,6 proc. zysk przyniosą lokaty w FM Banku (FM lokata PRO) i Alior Banku (Lokata 6- miesięczna). Dla klienta oznacza to zarobek w wysokości 90 zł brutto i 72,89 zł. netto. Oba depozyty oprocentowane są według stałej stopy procentowej, więc zysk z nich jest pewny. Minimalna kwota wpłaty na lokatę w obu przypadkach wynosi 1000 zł, z tymże Alior Bank nie wymaga, by klient posiadał w tej instytucji konto osobiste, a dla FM Banku jest to warunek konieczny. Zerwanie każdej z lokat oznacza całkowitą utratę odsetek.

Trzecie miejsce na podium zajmuje FM Lokata Spinająca w PLN w FM Banku. Oprocentowanie na poziomie 3,5 proc. gwarantuje zarobek w wysokości 70,87 zł. Żeby go otrzymać, lokatę trzeba utrzymać do dnia jej zapadalności, przedwczesne zerwanie oznacza utratę wszystkich odsetek. Depozyt można otworzyć przez Internet, nie jest wymagane posiadanie konta. Minimalna kwota lokaty to 1000 zł, bank nie określa maksymalnej wysokości depozytu.

Top 5 lokat bankowych na 6 miesięcy, kwota lokaty 5 tys. zł
Bank
Nazwa oferty
Odsetki po podatku
Odsetki przed opodatkowaniem
Oprocentowanie
SK Bank
eLokata24
91,12
112,5
4,50%
FM Bank
FM Lokata PRO
72,89
90
3,60%
Alior Bank
Lokata 6- miesięczna
FM Bank
FM Lokata Spinająca w PLN
70,87
87,5
3,50%
IdeaBank
Lokata Stabilna
68,85
85
3,40%
Getin Noble Bank
Lokata Miesiąca
67,83
83,75
3,35%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Mimo że zyski z lokat są dużo niższe niż jeszcze pół roku temu, produkty te cieszą się dużą popularnością. Warto jednak pamiętać, że poszukiwania optymalnego depozytu trzeba rozszerzyć poza swój bank, bo może on mieć dużo gorszą ofertę niż zwycięzcy rankingu comperia.pl
Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko