Archiwalny ranking lokat - maj 2015

2015-05-13 14:02:00

Za nami pierwsza połowa maja. Nasze pociechy z radością uczestniczą w uroczystościach Pierwszej Komunii Świętej. Co ważne, sam udział w tym wydarzeniu nie tylko jest ogromnym przeżyciem duchowym, ale także dostarcza naszym najmłodszym różnorakich prezentów finansowych. Porównywarka finansowa Comperia.pl sprawdziła gdzie można ulokować pozyskane w ten sposób pieniądze? Zapraszam do najnowszego rankingu lokat bankowych.

To, że okres komunii wiąże się z obdarowywaniem najmłodszych prezentami nie jest dziś niczym nowym. Któż z nas nie pamięta jak po uroczystej mszy świętej i rodzinnym obiedzie otrzymał od najbliższych zegarek, rower, grę komputerową czy pieniądze.

Nie inaczej jest też w czasach obecnych, no może poza tym, że zmieniło się nasze nastawienie do pieniędzy. Kiedyś najlepszym rozwiązaniem na ulokowanie prezentów finansowych naszych dzieci był zakup dolarów lub innej „twardej” waluty. Dziś można śmiało udać się do banku i założyć najzwyklejszą lokatę. Pytanie tylko, w której instytucji znajdziemy dziś najlepszy depozyt?

W związku z tym, że obecnie stopy procentowe w Polsce znajdują się na rekordowo niskim poziomie nie opłaca się lokować pieniędzy na długoterminowych lokatach.

Aktualny wykres stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego wygląda tak:

Stopy procentowe NBP

Technologia Comperia Analytics

Biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą - niskie stopy - Comperia.pl przygotowała ranking najlepszych lokat na kwotę 5 tys. złotych, których okres zapadalności nie przekracza 3 miesięcy.

 

Najlepsze lokaty na 5 tys. złotych, okres oszczędzania do 3 m-cy
Bank
Nazwa oferty
Odsetki po podatku
Oprocentowanie
Okres trwania lokaty
Deutsche Bank
db Lok@ta
33,75 zł
5,00%
2 m-ce
Idea Bank
Lokata HAPPY
40,50 zł
4,00%
3 m-ce
mBank
3 - miesięczna lokata dla nowych klientów
40,50 zł
4,00%
3 m-ce
BGŻOptima
Lokata bezkarna
40,50 zł
4,00%
3 m-ce
Meritum Bank
Lokata Start
27,00 zł
4,00%
2 m-ce
BIZ Bank
Smart Lokata na powitanie
13,50 zł
4,00%
1 m-c
BIZ Bank
Smart Lokata na powitanie
27,00 zł
4,00%
2 m-ce
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Najwyżej oprocentowany krótkoterminowy depozyt można obecnie znaleźć w Deutsche Banku. Jest to dwumiesięczna db Lok@ta, która oferuje aż 5 proc. w skali roku. Niestety, aby móc skorzystać z tego rozwiązania konieczne jest posiadanie konta osobistego w tej instytucji.

Na kolejnych miejscach znalazły się produkty z oprocentowaniem równym 4 proc. w skali roku. W zależności od banku można je założyć na okres 3 miesięcy (mBank, Idea Bank, BGŻOptima) lub jak w Meritum Banku i BIZ Banku na dwa miesiące. Co ciekawe, w tej ostatniej instytucji takie samo oprocentowanie dotyczy również lokaty jednomiesięcznej.

Istotną kwestią jest jeszcze fakt, że produkty w BIZ Banku i Idea Banku nie wymagają od klienta założenia kont osobistych. Taka opcja występuje co prawda w BGŻOptima, ale tam zamiast ROR konieczne jest posiadanie konta oszczędnościowego, z którego to klient obsługuje swoje produkty założone w tej instytucji.

Na zakończenie warto wspomnieć, że wszystkie wymienione w rankingu lokaty można założyć tylko jeden raz.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk