Archiwalny ranking lokat - lipiec 2013

2013-07-10 14:47:31

Zakończony niedawno cykl obniżek stóp procentowych sprawił, że spadła rentowność lokat bankowych. Niskie oprocentowanie nie zachęca do korzystania z tych produktów, w kwestii ryzyka są one jednak wciąż niezastąpione. W których bankach można znaleźć obecnie lokaty o najlepszym oprocentowaniu?

Spadające od listopada ubiegłego roku stopy procentowe mocno wpłynęły na sytuację osób korzystających z produktów bankowych. Jednak o ile dla kredytobiorców były to korzystne zmiany, to właściciele lokat nie mają powodów do radości. Proponowane przez banki depozyty są nisko oprocentowane i nie zapewniają atrakcyjnych zysków.

Fakt ten częściowo rekompensuje niska stopa inflacji, wpływająca na realne oprocentowanie depozytów. Mimo to, niestety, zyski z lokat nie są satysfakcjonujące. Ponieważ lokaty zaliczają się do najbezpieczniejszych form przechowywania oszczędności, ich popularność nie spada nawet w czasach niskich stóp procentowych.

Sprawdziliśmy, które banki mają aktualnie najkorzystniejsze oferty. Dla porównania przyjęte zostały pewne założenia – okres deponowania środków 3 miesiące, kwota lokaty 5 tys. zł. Uwzględnione zostały jedynie depozyty, do założenia których nie jest wymagane posiadanie konta w danym banku, a spośród nich wybrano najlepsze. Z oferty każdego banku została wzięta pod uwagę tylko jedna, najbardziej atrakcyjna propozycja spełniająca założone kryteria.

Najlepsze lokaty bankowe

Zdecydowanie najlepszą propozycję przygotował bank GetinOnline. Lokata na Start z oferty tej instytucji jest oprocentowana stawką 5,5 proc. w skali roku, co pozwala w ciągu trzech miesięcy zyskać 55,68 zł netto.

Drugie miejsce, przy oprocentowaniu wynoszącym już tylko 3,6 proc. w skali roku, należy Lokaty Stabilnej Idea Banku. Możliwe do uzyskania odsetki kwota 45 zł, a po uwzględnieniu podatku 36,44 zł.
Niewiele mniej zapewnia trzeci w rankingu Meritum Bank. Jego lokata „Meritum Zysku w Internecie” z oprocentowaniem równym 3,5 proc. pozwala w ciągu trzech miesięcy zyskać 35,43 zł, już po odliczeniu podatku.

Kolejna pozycja należy do Getin Noble Banku i jego oferty pod nazwą Lokata Miesiąca. Jej posiadacze mogą liczyć na odsetki wynoszące 3,4 proc., co daje 42,50 zł brutto i 34,42 zł netto.

Ranking zamykają trzy propozycje, o takim samym oprocentowaniu, na poziomie 3,3 proc. rocznie. W praktyce oznacza to odsetki wielkości 41,25 zł przed naliczeniem podatku i 33,41 zł po uwzględnieniu go. Oferty o takich parametrach mają pośród swoich produktów Open Finance – Lokata Tip Top, Inteligo – igo lokata z miesięczną kapitalizacją odsetek oraz FM Bank – FM Lokata Spinająca.

Najlepsze lokaty bankowe na 3 miesiące
Nr
Bank
Nazwa
Oprocentowanie
Odsetki brutto
Odsetki netto
1
GetinOnline
Lokata na Start
5,50%
68,75 zł
55,68 zł
2
IdeaBank
Lokata Stabilna
3,60%
45,00 zł
36,44 zł
3
Meritum Bank
Lokata „Meritum Zysku w Internecie”
3,50%
43,75 zł
35,43 zł
4
Getin Noble Bank
Lokata Miesiąca
3,40%
42,50 zł
34,42 zł
5
Open Finance
Lokata Tip Top
3,30%
41,25 zł
33,41 zł
Inteligo
igo lokata z miesięczną kapitalizacją odsetek
FM Bank
FM Lokata Spinająca w PLN
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska