Archiwalny ranking lokat - grudzień 2015

2015-12-03 14:28:00

Przed nami jeden z najbardziej wesołych okresów w roku - Święta Bożego Narodzenia. Wtedy nie tylko wszyscy zasiądziemy do wspólnej wieczerzy otoczeni rodziną i przyjaciółmi, ale także obdarujemy się różnymi podarkami. Co więcej, dla osób dysponujących nadwyżkami środków pieniężnych Święta mogą okazać się doskonałym momentem do założenia lokaty - ot taki prezent dla samego siebie. Pytanie tylko, do którego banku należy skierować swoje kroki?

Jedna z podstawowych zasad dobrego zarządzania budżetem domowym mówi: najpierw zapłać sobie, potem opłać rachunki, a resztę wydaj na codzienne wydatki. W powyższym stwierdzeniu chodzi o to, aby w pierwszej kolejności zacząć od oszczędzania, a dopiero potem wydawać swoje pieniądze. Postępując zgodnie z tą regułą po jakimś czasie uda nam się zgromadzić na tyle dużą kwotę pieniędzy, aby móc ją ulokować chociażby na zwykłej lokacie bankowej.

I właśnie dla posiadaczy nadwyżek finansowych Comperia.pl przygotowała najnowszy ranking takich produktów. Parametry jakie wzięto pod uwagę to kwota w wysokości 10 tys. złotych ulokowana na pół roku.

Wybór długości trwania powyższego depozytu nie jest przypadkowy, ponieważ zakładając dziś sześciomiesięczną lokatę w chwili jej zakończenia uzyskamy środki na zorganizowanie wyjazdu wakacyjnego. Stanie się tak, ponieważ termin jego zapadalności przypadnie dokładnie w czerwcu przyszłego roku. Idealne rozwiązanie, prawda? Sprawdźmy teraz, w którym banku można znaleźć najlepsze lokaty.

 

TOP5 lokat na 10 tys. złotych, okres oszczędzania 6 m-cy
Bank
Nazwa oferty
Oprocentowanie
Maksymalna kwota
Wymagane konto
Bank BPH
Lokata Nowy Gatunek w pakiecie
4,00%
10 000 zł
tak
BOŚ
EKOlokata SUPERprocentująca
3,00%
bez ograniczeń
tak
Idea Bank
Lokata POWER
2,90%
1 mln zł, ale nowe środki
nie
Getin Noble Bank
Lokata Słoneczna III
2,70%
200 tys. zł, ale nowe środki
nie
Getin Noble Bank / Getin Online
e-lokata Słoneczna III
2,70%
bez ograniczeń, ale nowe środki
nie
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Najlepszą lokatę, której okres zapadalności wynosi 6 miesięcy oferuje obecnie Bank BPH. Lokata Nowy Gatunek jest oprocentowana na 4 proc. w skali roku i pozwala ulokować na niej kwotę 10 tys. złotych. Niestety aby móc się cieszyć z tak atrakcyjnych warunków konieczne jest założenie konta osobistego w tym banku oraz zasilanie go kwotą w wysokości min. 2 tys. złotych. Nie bez znaczenia jest także, że powyższy depozyt można założyć tylko jeden raz.

Drugie miejsce na podium zestawienia najlepszych lokat półrocznych padło łupem BOŚ Banku i jego EKOlokaty SUPERprocentującej z oprocentowaniem wynoszącym 3 proc. w skali roku. Niestety w jej przypadku także wymagane jest założenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w tej instytucji. Na szczęście nie występuje tu górny limit co do ulokowanej kwoty.

Pierwszą trójkę zamyka Lokata POWER dostępna w Idea Banku, która jest oprocentowana na 2,90 proc. w skali roku. Jej przewagą nad wymienionymi powyżej jest przede wszystkim brak konieczności zakładania ROR. Nie bez znaczenia jest także maksymalna kwota lokaty, która wynosi 1 mln złotych. Niestety aby móc założyć wspomniany depozyt konieczne jest ulokowanie w Idea Banku wyłącznie nowych środków.

W pierwszej piątce znalazły się jeszcze Lokata Słoneczna III oraz e-Lokata Słoneczna III dostępna w podmiotach Grupy Getin. Obydwie są oprocentowane na 2,70 proc. w skali roku oraz na obydwu można ulokować wyłącznie nowe środki, ale uwaga - o ile na e-lokacie nie ma ograniczenia kwotowego, o tyle na jej "zwykłym" odpowiedniku taki wymóg istnieje i wynosi 200 tys. złotych.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk