100 procent akcji za symboliczną złotówkę - Alior Bank przejmuje Ruch

2020-06-03 12:50:00

Alior Bank będzie mógł kupić 100 procent akcji Ruchu za symboliczną złotówkę. Zgodnie z najnowszym komunikatem, bank zawarł już umowę przedwstępną ze spółką Lurena Investments B.V.

W kwietniu 2019 roku Alior, Orlen i PZU ustaliły warunki transakcji, dotyczącej przejęcia spółki Ruch, która już od ponad roku zapowiadała restrukturyzację. Po nabyciu całości akcji, bank sprzeda je PKN Orlen, który stanie się głównym właścicielem znanego dystrybutora prasy. Za zgodą UOKiK w poniedziałek zawarta została umowa inwestycyjna.

Docelowo Alior Bank ma stać się mniejszym udziałowcem, posiadając zaledwie 6 procent akcji. Strony umowy zgodziły się również na umorzenie przez bank 87,5 mln zł wierzytelności Ruchu „z zastrzeżeniem, że zostały utworzone na ten cel adekwatne rezerwy”.

Porozumienie akcjonariuszy zakłada, że Alior nie będzie zobowiązany do zwiększenia swojego zaangażowania kapitałowego w spółkę, a przez 5 kolejnych lat reguły sprzedażowe akcji pozostaną niezmienne.

Pierwotnie sprawa przejęcia Ruchu trafiła do Komisji Europejskiej, jednak ta wyraziła opinię, że o zasadach umowy powinien zadecydować polski rząd.

Ekspert Comperia.pl