Nawet 37,5 tys. zł dopłaty do elektryka: zasady składania wniosków w 2019 r.

2019-12-10 12:25:09

Prawdopodobnie już jutro, w środę 11 grudnia 2019 r., rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie zakupu samochodów elektrycznych lub wodorowych – podaje portal WysokieNapiecie.pl. Kto chce uzyskać dopłatę, będzie musiał się spieszyć. W puli znajdą się środki dla zaledwie 500 osób.

W pierwszej turze naboru Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozdysponuje ok 19 mln zł. Dofinansowanie do elektryków uzyska tym samym 500 konsumentów. Publiczne środki mogą pozyskać wyłącznie osoby fizyczne na zakup samochodów osobowych.

Z dopłatą auto kupisz 30% taniej

Wartość pojedynczej dopłaty ma sięgać 30% ceny nabycia pojazdu.

Do dofinansowania kwalifikować się będą tylko auta elektryczne o wartości do 125 tys. zł oraz napędzane wodorem o wartości do 300 tys. zł. Oznacza to, że maksymalna kwota dopłaty do elektryka może wynieść 37,5 tys. zł, a do auta na wodór: 90 tys. zł.

Tylko 8 elektryków do wyboru

Granica cenowa sięgająca 125 tys. zł dla aut na prąd oznacza, że aktualnie Polacy zainteresowani udziałem w programie dopłat do ekologicznego transportu mogą wybierać spośród jedynie 8 modeli mieszczących się w limicie:

 • smart fortwo,
 • smart forfour,
 • volkswagen eup!,
 • koda citigoe,
 • opel corsa-e,
 • peugeot e-208,
 • nissan leaf,
 • renault zoe.

Kto pierwszy ten lepszy

Kryterium przyjmowania wniosków o dopłaty będzie kolejność zgłoszenia według daty stempla pocztowego lub daty złożenia formularza internetowego. NFOŚiGW udostępni bowiem możliwość składania wniosków online za pośrednictwem specjalnego serwisu: fnt.gov.pl.

Wzór wniosku o dofinansowanie zostanie zamieszczony na stronie internetowej NFOŚiGW w dniu uruchomienia naboru.

Formalności

Dofinansowanie będzie przyznawane tylko na samochody kupione od dnia następującego po dniu ogłoszeniu naboru. Liczyć się będzie data na fakturze, nie termin zamówienia auta.

Wniosek o przyznanie dopłaty będzie można złożyć dopiero po wykupieniu ubezpieczeń OC i AC. Nie wystarczy jednak zawarcie autocasco na rok. Zgodnie z warunkami programu konsument musiał zobowiązać się do przedłużenia umowy AC o kolejny rok.

Do wniosku składanego do NFOŚiGW trzeba będzie dołączyć:

 • kopię faktury zakupu,
 • kopię dowodu rejestracyjnego,
 • kopię polis OC i AC wraz z zobowiązaniem do kontynuacji polisy autocasco w kolejnym roku,
 • oświadczenie o nieprowadzeniu działalności gospodarczej,
 • oświadczenie o niekorzystaniu przy zakupie samochodu z innego dofinansowania ze środków publicznych, w tym pochodzących z budżetu Unii Europejskiej

Pieniądze zostaną przekazane na konto beneficjenta dopiero po przedstawieniu kompletu wymaganych dokumentów, co oznacza, że w momencie finalizowania transakcji ze sprzedawcą kupujący będzie musiał opłacić 100% ceny samochodu.

Uzyskanie pozytywnej decyzji o dopłacie to jednak nie koniec. By nie stracić prawa do zachowania środków z Funduszu, nie będzie można sprzedać samochodu przed upływem 2 lat od dnia zakupu.

Więcej informacji o zasadach udzielania dopłat do elektryków znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Energii z dnia 5 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania wsparcia zakupu nowych pojazdów ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu osobom fizycznym niewykonującym działalności gospodarczej i warunków rozliczania tego wsparcia.

Kolejne dopłaty w przyszłym roku

Kto jeszcze waha się z zakupem elektryka, nie jest skazany na podejmowanie pochopnej decyzji, by nie stracić szansy na dopłatę. Może poczekać do następnego naboru, który ruszy w przyszłym roku. Pula dopłat z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu będzie sięgać będzie wtedy aż 850 mln zł. Warto jednak podkreślić, że o dofinansowanie będą wówczas mogły wnioskować nie tylko osoby fizyczne, ale również firmy, w tym te, które planują zakup elektrycznych autobusów czy stacji ładowania.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam