Carsharing: kto odpowie za stłuczkę?

2018-09-25 11:56:58

Carsharing, czyli usługa wypożyczania aut na minuty, to rozwiązanie szybko zyskujące na popularności w dużych miastach. Kierowcy mało kiedy jednak wiedzą, jakie konsekwencje im grożą, gdy wypożyczonym samochodem spowodują kolizję lub wypadek.

Carsharing to funkcjonująca od niedawna alternatywa dla usług taksówkarskich. Chcą przejechać z jednego miejsca w drugie, nie trzeba zamawiać taxi czy pożyczać auta od rodziny lub znajomych. Można skorzystać z samochodu z wypożyczalni, rozliczając się nie tyle z przejechanych kilometrów, co z czasu, w którym auto pozostawało do naszej dyspozycji. Samochód można wynająć na kilka dni, kilka godzin czy choćby kilka minut. Pojazd zamówimy w łatwy sposób - w dedykowanej aplikacji danej firmy carsharingowej. Nie trzeba przy tym każdorazowo zawierać umów z wypożyczalnią, martwić się o ubezpieczenie czy paliwo. Wystarczy raz wprowadzić swoje dane do systemu wypożyczalni, by potem zamówić gotowe do jazdy, zatankowane auto w kilka chwil.

Jeśli kierowca jadący wypożyczonym samochodem doprowadzi do kolizji drogowej, powinien jak najszybciej zgłosić ten fakt wypożyczalni, z której wynajął pojazd. Zależnie od zasad obowiązujących w danej firmie carsharingowej, jeśli kierowca był sprawcą wypadku lub stłuczki, będzie musiał poryć szkody z własnej kieszeni lub nie:

  • Panek CarSharing: kierowca zostanie obciążony kosztami naprawy pojazdu do kwoty 1000 zł, ale jeśli dopuścił się rażącego niedbalstwa, np. w momencie zdarzenia jechał 30 km/h szybciej niż dopuszczają to przepisy obowiązujące na danym terenie czy jechał bez uprawnień, limit kwotowy przestaje obowiązywać,
  • Traficar: kierowcy nie ponoszą odpowiedzialności finansowej za uszkodzenia samochodu w wyniku wypadku lub kolizji, chyba że jechali z rażącym naruszeniem przepisów ruchu drogowego, np. przekroczył dopuszczalną prędkość o 30 km/h (wówczas są zobowiązani do zapłaty całości kosztów naprawy plus 35% narzutu),
  • 4mobility: kierowca odpowiada za szkody do kwoty 1000 zł lub pokrywa cały koszt naprawy w przypadku uszkodzeń nieobjętych ubezpieczeniem. Firma umożliwia kierowcy zakup (dobrowolny) ubezpieczenia, które zwolni go z kosztów naprawy szkód wyrządzonych podczas kolizji. Koszt polisy to 17 zł miesięcznie.

O tym, co ci grozi w przypadku uszkodzenia samochodu na minuty, dowiesz się z regulaminu danej wypożyczalni, udostępnionego na jej stronie internetowej.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam