Od 1 października kierowcy nie muszą wozić dowodu rejestracyjnego i polisy OC

2018-09-30 15:50:00

Już jutro (1 października 2018 r.) zniknie obowiązek przewożenia w samochodzie dowodu rejestracyjnego pojazdu i potwierdzenia ubezpieczenia OC. Kierowcy wciąż będą musieli okazywać podczas kontroli drogowej prawo jazdy. Za jego brak nadal grozić będzie mandat w wysokości 50 zł.

Ministerstwo cyfryzacji wprowadziło zapowiadane zmiany dla kierowców wcześniej niż planowano. Z początkiem października kierujący pojazdami przestaną być zobowiązani do posiadania przy sobie dokumentów samochodowych i potwierdzenia wykupienia polisy komunikacyjnej OC. Wszystkie służby uprawnione do kontrolowania pojazdów będą miały zapewniony dostęp do tych danych on-line, sprawdzając je w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Dowód rejestracyjny policja zatrzyma wirtualnie

Funkcjonariusze drogówki zatrzymają dowód rejestracyjny samochodu, jeśli pojazd nie będzie posiadał aktualnego przeglądu, jednak odbędzie się to wirtualnie, bez fizycznego przejęcia dokumentu. Odpowiednia notatka zostanie wpisana do bazy CEPiK. Kierowca otrzyma przy tym pokwitowanie w standardowej, papierowej formie, tak jak miało to miejsce dotychczas.

Co w przypadku kolizji?

Mimo że kierowcy nie będą wozić przy dobie dokumentów samochodowych, stłuczki nie będą wymagały każdorazowego wzywania policji w celu wylegitymowania sprawcy zdarzenia. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym sprawcy wypadków lub kolizji drogowych mają obowiązek przekazania poszkodowanym  danych personalnych dotyczących uprawnień i danych pojazdu. Osoby, które odmówią przekazania tych informacji, narażają się na odpowiedzialność karną. Na sprawcy zdarzenia drogowego nadal ciążyć będzie powinność podania danych potrzebnych do wypłaty odszkodowania, mimo że nie odbędzie się to na zasadzie okazania tych dokumentów.

W przypadku wątpliwości co do prawdomówności sprawcy zdarzenia, poszkodowany kierowca zawsze może w każdej chwili sprawdzić, czy dane auto jest ubezpieczone, wpisując numery jego tablic rejestracyjnych do wyszukiwarki, dostępnej na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Nowe przepisy, które wejdzie w życie od poniedziałku, to wynik wprowadzenia nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.
 

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam