Volkswagen wchodzi na rynek carsharingu

2018-08-29 12:04:07

Zgodnie z zeszłotygodniową zapowiedzią Volkswagena firma wprowadzi do oferty usługę wypożyczania aut. Póki co carsharing będzie działać tylko w Berlinie i wyłącznie w zakresie udostępniania aut elektrycznych.

Volkswagen to kolejny koncern samochodowy, który poddał się nowej modzie na carsharing. W tym roku swoje siły na rynku wynajmu pojazdów połączyły Daimler i BMW, które oferują obecnie możliwość wynajmu auta spośród 20 000 udostępnionych egzemplarzy, zlokalizowanych w 31 miastach.

Usługa w wydaniu Volkswagena będzie nosiła nazwę We Share, a jej start przewidziany jest na drugi kwartał 2019 roku. Zgodnie z obecnie obowiązującymi założeniami do dyspozycji klientów zostanie oddanych 2000 elektryków. W pierwszej turze w puli samochodów znajdzie się 1500 modeli golfa z napędem elektrycznym. W dalszej kolejności Volkswagen udostępni jeszcze 500 egzemplarzy modelu e-up.

We Share początkowo będzie działać tylko w Berlinie. W 2020 roku usługa ma zostać wdrożona również w innych dużych miastach Niemiec, a także innych krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie.

Carsharing to unowocześniony model wypożyczalni pojazdów, w którym samochód można wypożyczyć nie tylko na kilka dni, ale nawet na krótki okres, np. na godzinę, a rozliczenie może się odbywać na zasadzie stosowania stawek minutowych. Rezerwacji, odbioru i zwrotu auta dokonuje sam kierowca, bez udziału osób z obsługi danej wypożyczalni. W cenę wypożyczenia samochodu najczęściej wchodzi już ubezpieczenie auta oraz paliwo, dzięki czemu najemca nie musi tracić czasu na zbędne formalności i przygotowania przed każdorazowym wypożyczeniem auta. Usługa jest skierowana przede wszystkim do osób, które sporadycznie potrzebują korzystać z auta w dużym mieście, chcąc mieć dostęp do samochodu w dowolnej chwili, zawsze wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Carsharing działa od września 2016 roku również w Polsce (4Mobility, Panek).

Ilona Maciejuk