Akcyza na samochody z Unii Europejskiej: stawki 2018

2018-10-26 16:20:39

Osoby, które kupują samochód za granicą, przed rejestracją pojazdu w Polsce muszą zapłacić akcyzę. Podatek obowiązuje także auta kupowane z krajów należących do Unii Europejskiej. Wysokość akcyzy zależy od pojemności silnika, przy czym na najwyższy koszt narażeni są posiadacze samochodów o pojemności powyżej 2 litrów.

Akcyza tylko przy pierwszej rejestracji w Polsce

Zgodnie z art. 100 ust. 1 Ustawy z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym opodatkowanie tą daniną stosowane jest do importowanych niezarejestrowanych samochodów w Polsce, niezarejestrowanych wcześniej aut, podlegających pierwszej sprzedaży oraz pojazdów przemieszczanych w obrębie Unii Europejskiej. Akcyzę należy więc opłacić przy pierwszej rejestracji auta sprowadzonego zza granicy, niezależnie od tego, czy jest to samochód nowy, czy używany.

Stawki akcyzy w 2018 r.

Wysokość akcyzy w 2018 r. na samochody sprowadzane zza granicy zależy od pojemności silnika i wynosi:

  • 3,1% na auta o pojemności do 2000 cm sześciennych,
  • 18,6% na auta o pojemności powyżej 2000 cm sześciennych.

Stawki dotyczą zarówno samochodów nowych, jak i używanych.

Akcyzę zapłacisz w urzędzie skarbowym

Od marca 2017 roku akcyzy od aut osobowych nie trzeba już opłacać w urzędzie celnym. Można dokonać tego w urzędzie skarbowym. Formalności dopełnimy online za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). By zarejestrować się na platformie, wystarczy podać swoje dane osobowe i mail, na który zostanie wysłany link aktywacyjny.

Osoby, które preferują dotychczasową metodę zgłoszenia, nadal mogą przekazać dokumenty osobiście do urzędu celnego. W tym przypadku płatności akcyzy dokonać trzeba będzie już jednak nie w kasie urzędu, a elektronicznie - przelewem.

Potwierdzenie opłaty podatku (niezbędne do rejestracji pojazdu) pobierzemy internetowo, po zalogowaniu się na konto w PUESC. Z wydrukowanym potwierdzeniem wpłaty.

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam