Czy to koniec social lendingu? Pożyczki społecznościowe już tylko od firm

2017-11-06 14:47:10

8 listopada 2017 roku Kokos.pl zmienia regulamin, a wraz z niemal całkowicie przeobraża wypracowany model udzielania pożyczek. O ile o pożyczkę za pośrednictwem platformy Kokos.pl nadal będzie mógł ubiegać się każdy, o tyle udzielić jej będzie mogła tylko firma wpisana do Rejestru Instytucji Pożyczkowych. Osoby prywatne nie będą już mogły być inwestorami.

Kokos.pl jest jedną z nielicznych na polskim rynku platform typu social lendig, czyli serwisów internetowych umożliwiających zawieranie umów pożyczek bez udziału banków czy profesjonalnych firm pożyczkowych. Ideą przyświecającą pożyczkom społecznościowym jest umożliwianie internautom pożyczania pieniędzy od zwykłych ludzi, którzy posiadają własne oszczędności i chcą je zainwestować.

Jak teraz działa Kokos.pl?

Poszczególne transakcje na Kokos.pl aktualnie zawierane są na zasadzie aukcji. Osoba poszukująca gotówki wystawia swoje ogłoszenie, w którym podaje m.in. potrzebną jej kwotę i proponowany okres spłaty. Może też zamieścić dodatkowy opis, w którym postara się przekonać inwestorów do pożyczenia pieniędzy. Potencjalni inwestorzy, zarejestrowani w serwisie, przeglądają dostępne aukcje i jeśli któraś przypadnie im do gustu, mogą w nią zainwestować. Mają możliwość przekazania pełnej kwoty, której potrzebuje pożyczkobiorca, lub wpłacenia jedynie części potrzebnej sumy.

Za udostępnienie gotówki osobom, które jej potrzebują, inwestor otrzymuje zapłatę w postaci odsetek (obecnie oprocentowanie wynosi 10% w skali roku) i części prowizji wynikającej z umowy zawartej z pożyczkobiorcą. Może więc zarabiać w sposób analogiczny do tego, jak na umowach kredytowych zyskuje bank.

Kokos.pl po zmianach

Platforma na razie łączy ze sobą wszystkich zainteresowanych - zarówno pożyczkobiorcą, jak i pożyczkodawcą może być każdy. Z początkiem przyszłego roku to się jednak zmieni. Pożyczkodawcą będzie mogła być tylko firma, która uzyskała wpis do Rejestru Instytucji Pożyczkowych i podpisała z serwisem stosowną umowę. Osoby prywatne nie będą już mogły być inwestorami na Kokos.pl.

Ma to związek z nowymi wymogami ustawowymi, jakie zaczną obowiązywać w Polsce po 22 stycznia 2018 r. Każda instytucja, która będzie chciała udzielać pożyczek po tej dacie, będzie musiała widnieć w RIP - w przeciwnym wypadku grozi jej grzywna do 100 000 zł.

Jak na razie jedynym pewnym inwestorem, który będzie świadczył swoje usługi pożyczkowe na Kokos.pl jest Blue Media SA - obecny właściciel platformy.

Wszystkie aktywne pożyczki będą obsługiwane na starych zasadach aż do wygaśnięcia umów. Kontynuowane będą także wszczęte już postępowania windykacyjne.

Renata Grochowska