Czek giro - co to jest i jak działa?

2017-10-31 18:22:24

Czek giro to prosty sposób na szybką wypłatę pieniędzy (np. z pożyczki) bez konta bankowego. Gotówkę można podjąć na każdej placówce Poczty Polskiej i w Banku Pocztowym

Czek giro (wł. "giro" oznacza "obrót") jest niemal tak stary jak sama bankowość. Czeki były popularnym sposobem wypłaty pieniędzy na długo przed wprowadzeniem do systemu kont elektronicznych.

Choć obecnie bankowość internetowa i mobilna oraz nowoczesne formy płatności (za pomocą kart płatniczych, e-portmonetek lub aplikacji typu BLIK) wyparły niemal czeki z obrotu, to te ostatnie nadal są chętnie wykorzystywane przez firmy pożyczkowe.

Zaciągając chwilówki czy pożyczki ratalne przez internet, w większości przypadków weryfikacja tożsamości klienta odbywa się poprzez przelanie pieniędzy z własnego konta bankowego na rachunek wskazany przez firmę pożyczkową. Następnie pieniądze z pożyczki (już po zawarciu umowy) są przesyłane na konto pożyczkobiorcy. Wymóg dokonania przelewu weryfikacyjnego dla wielu klientów może być przy tym przeszkodą nie do ominięcia. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, które własnego konta nie posiadają, ale także przedsiębiorców, korzystających jedynie z rachunku firmowego lub małżeństw, które posiadają tylko konto wspólne. W ich przypadku brak indywidualnego rachunku osobistego może skutecznie uniemożliwić zaciągnięcie pożyczki przez internet.

Dzięki czekom, które można zrealizować w placówkach pocztowych, wiele firm oferujących pozabankowe pożyczki umożliwia wypłacanie pieniędzy z umowy klientom, którzy nie posiadają własnego konta, nie chcą go podawać (ponieważ np. nie chcą, by ślad po pożyczce był widoczny na wyciągu z konta) lub po prostu zależy im na szybkim otrzymaniu gotówki do ręki.

Czek giro można zrealizować zaraz po jego otrzymaniu, jednak tylko w godzinach pracy poczty.

Do podjęcia czeku giro potrzebny jest dowód osobisty oraz sam czek, czyli dokument, który otrzymuje pożyczkobiorca do umowy pożyczki. Pieniądze można odebrać w dowolnej placówce Poczty Polskiej i Banku Pocztowego

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam