Jak wybrać tani kredyt na samochód?

2017-04-26 16:31:30

Zaciągając jakikolwiek kredyt, chcemy, by był jak najtańszy. O ile w przypadku pożyczek gotówkowych wybranie tej najkorzystniejszej nie sprawia wiele kłopotu, to przy tak złożonych produktach finansowych, jakimi są kredyty samochodowego, sprawa się komplikuje. Jak zatem wybrać tani kredyt na samochód? Wyjaśniamy, o czym należy pamiętać.

Tani kredyt powinien wiązać się z jak najniższymi kosztami. Te najłatwiej porównać, porównując wysokości rat wybranych ofert (dla identycznych okresów spłaty i pożyczanych kwot). Im rata niższa, tym korzystniejsza jest propozycja danego banku. W przypadku kredytu samochodowego dochodzą jednak dodatkowe wydatki, których znaczenia nie zawsze jesteśmy świadomi.

Znaczenie wpłaty własnej

Jeśli kupujemy samochód z salonu na kredyt, musimy się liczyć z obowiązkową wpłatą własną. Jej wysokość może być różna w różnych bankach.

Przykad:

Załóżmy, że chcemy nabyć samochód wart 70 000 zł. Jeden z banków (bank A) udzieli nam kredytu pod warunkiem uregulowania 5% wpłaty własnej, podczas gdy drugi (bank B) żąda 15%. W obu przypadkach zadłużenie chcemy spłacić w 60 ratach.

Gdy zechcemy porównać koszty obu ofert dla tego samego okresu spłaty, nie wybierzemy tańszej, jeżeli tylko porównamy wysokość raty. W banku A odsetki będą przecież naliczane od kwoty 66 500 zł, podczas gdy w banku B będzie to 59 500 zł. Co zatem powinniśmy zrobić? Poprosić bank A o wyliczenie rat dla kwoty takiej samej, jaką przyjął bank B.

Pamiętaj o zabezpieczeniach

Zastanawiając się nad tym, który kredyt na samochód wybrać: gotówkowy czy samochodowy, często skupiamy się tylko na różnicach w ratach, nie uwzględniając kosztów i czasu, jaki trzeba poświęcić na ustanowienie zabezpieczeń na pojeździe (w tym autocaso - zwykle obowiązkowego nawet w przypadku kredytowania aut używanych).

Wnioskując o kredyt celowy (jaki jest kredyt samochodowy), warto pamiętać o tym, że oprócz rat, będziemy musieli opłacać składkę ubezpieczenia AC, która - w zależności od wieku pojazdu, jego parametrów technicznych i wartości - może wynieść nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Marzena Kazbieruk