Najlepsze lokaty grudnia. Podwójna szansa na 4%

2017-12-13 09:24:46

Wszystko wskazuje na to, że stary rok osoby oszczędzające pożegnają z niesmakiem. Stopy procentowe wciąż pozostają na rekordowo niskim poziomie, tymczasem inflacja rośnie. I to szybko. W listopadzie osiągnęła pułap 2,5%, co oznacza, że rentowne są tylko te lokaty, które zapewniają stopę zwrotu na poziomie ponad 3,09%. Tymczasem najwyżej oprocentowane lokaty oferują niewiele więcej: 4% w skali roku.

Jak co miesiąc sprawdziliśmy, na ile najwięcej mogą liczyć klienci banków, którzy szukają korzystnej lokaty na 3 miesiące. Ranking przygotowaliśmy w dwóch wariantach kwotowych: 5 000 zł i 50 000 zł. W każdej z zamieszczonych poniżej tabel uwzględniliśmy po jednej, najwyżej oprocentowanej ofercie poszczególnych banków. Wyjątkiem okazał się Nest Bank, który to samo oprocentowanie zapewnia w ramach dwóch produktów – w tym przypadku wymieniliśmy oba z nich.

W lokatach prawie bez zmian

Osoby liczące na wysokie zyski z lokat, mają niewielkie pole wyboru – i to niezależnie od tego, czy chcą zdeponować tylko kilka, czy też kilkadziesiąt tysięcy złotych. Grudzień nie przyniósł niespodzianek w zakresie czołówki banków z najwyżej oprocentowanymi lokatami 3M zarówno przy wkładzie 5 000 zł, jak i dziesięciokrotnie wyższym. Lista najlepszych ofert pozostała niemal taka sama. Zmianę zafundował jedynie Nest Bank, który zdecydował się na obniżkę oprocentowania wariantu 3M Nest Lokaty Nowe Środki z kontem oraz Nest Lokaty Lojalnej z 2,3% na 2,25%. Modyfikacji uległa również pozycja zajmowana przez Toyota Bank. To, co się zmieniło, to jednak nie oprocentowanie, a nazwa lokaty (w początkach grudnia bank odświeżył nazwy wszystkich oferowanych lokat). Skutkiem tego w grudniowej edycji rankingu Depozyt Plus zastąpiła Lokata Plus – na tych samych warunkach cenowych.

Najlepsze lokaty na 3 miesiące
kwota: 5 000 zł

Bank

Oferta

Oprocentowanie

Nest Bank

Nest Lokata Witaj

4%

PLUS BANK

LOKATA NA START

4%

BGŻOptima

Lokata Bezkarna

3,5%

Idea Bank

Lokata Happy

3,5%

mBank

3-miesięczna lokata dla nowych klientów

3,5%

Alior Bank

90-dni Lokata Online

2,5%

Millennium

Lokata Mobilna

2,25%

Raiffeisen Polbank

Lokata Powitalna

2,1%

Źródło: porównywarka Comperia.pl

4% tylko dla nowych klientów

Wciąż z najwyższym oprocentowaniem zetknąć się możemy w Nest Banku (Nest Lokata Witaj) i Plus Banku (Lokata na Start). Wysokie w porównaniu do oferty konkurencji 4% w skali roku będzie jednak naliczane tylko od kwot do 10 000 zł.

Z promocyjnych warunków niestety nie skorzysta każdy, a tylko nowi klienci tych banków, którzy dodatkowo zdecydują się na założenie konta osobistego. Plus Bank dopuszcza jednak posiadanie rachunku bieżącego otwartego w okresie do roku przed skorzystaniem z Lokaty na Start, o ile w tym czasie klient nie posiadał produktów z oferty lokacyjnej banku.

W przypadku Nest Banku z oferty skorzystać mogą również ci klienci, którzy otworzyli ROR w ciągu 30 dni przed przystąpieniem do promocji lokaty. Warto przy tym podkreślić, że warunkiem uczestnictwa w promocji Nest Banku jest zasilanie nowo otwartego konta wpływem wynagrodzenia (i to w kwocie min. 2,5 tys. zł).

Stawki przekraczające minimalny próg procentowy, który pozwoli obronić kapitał przed spadkiem wartości wskutek inflacji (i po uwzględnieniu podatku Belki) dostępne są w jeszcze trzech bankach: BGŻOptima, Idea Banku i mBanku. Wszystkie z wymienionych oferują 3,5% w skali roku. W BGŻOptima maksymalną kwotą wpłaty podlegającą promocyjnym warunkom jest 20 000 zł, a w pozostałych dwóch bankach: tylko 10 000 zł.

Większych oszczędności nie obronisz przed inflacją

Najlepsze lokaty na 3 miesiące
kwota: 50 000 zł

Bank

Oferta

Oprocentowanie

BGŻOptima

Lokata Bezkompromisowa

2,7%

Idea Bank

Lokata Happy Pro

2,7%

Alior Bank

90-dni Lokata Online

2,5%

Nest Bank

Nest Lokata Nowe Środki - z kontem/Nest Lokata Lojalna

2,25%

PlusBank

Lokata Nowa Kasa = Większy Zysk

2,1%

Raiffeisen Polbank

Lokata Powitalna

2,1%

Eurobank

Lokata na Nowe środki w eurobanku

2%

Toyota Bank

Lokata Plus

1,65%

Źródło: porównywarka Comperia.pl

Na ocalenie oszczędności przed stratą nie mają szans osoby chcące zdeponować na jednej lokacie 50 000 zł. To, na co mogą aktualnie liczyć, to najwyżej 2,7% w skali roku. Stawkę zapewniają jednocześnie dwa banki: BGŻOptima na Lokacie Bezkompromisowej i Idea Bank na Lkacie Happy Pro. Tym razem maksymalne kwoty wpłat są już dużo wyższe – wynoszą aż 100 000 zł. Niestety i tym razem oferty dostępne są tylko dla nowych klientów.

Tomasz Słupczyński