Kiedy kredyt samochodowy nie będzie tańszy od gotówkowego?

2016-11-22 07:33:00

Chociaż powszechnie przyjmuje się, że kredyt samochodowy jest dużo tańszym rozwiązaniem niż kredyt gotówkowy, to nie zawsze tak rzeczywiście będzie. Zobacz, kiedy lepiej wziąć zwykłą pożyczkę na zakup auta.

Nie wiesz, w jaki sposób najlepiej pożyczyć pieniądze na wymarzone auto? Jedno jest pewne: kredyt samochodowy będzie niemal zawsze niżej oprocentowany niż kredyt gotówkowy. Podczas gdy obecnie oprocentowanie roczne tych drugich typów pożyczek sięga zwykle maksymalnej granicy: 10%, to kredyt samochodowy można uzyskać nawet na 3%. Skąd ta różnica?

Kiedy warto wybrać kredyt samochodowy?

Przy kredytach celowych, a takimi są właśnie samochodowe, banki stosują szereg zabezpieczeń, dzięki którym zmniejszają swoje ryzyko. Stosując przewłaszczenie na pojeździe czy zastaw rejestrowy, a także cesję praw z polisy AC, bank chroni swoją wierzytelność. Jeżeli kredytobiorca przestanie spłacać raty, bank będzie mógł dzięki zastawowi rejestrowemu przejąć auto, sprzedać je i odzyskać kwotę, którą winien jest dłużnik. Dzięki przewłaszczeniu jest z kolei posiadaczem 49% samochodu. W ten sposób uniemożliwia kredytobiorcy sprzedaż pojazdu za plecami banku. Cesja praw z polisy AC tymczasem daje bankowi pewność, że nie straci pieniędzy, gdy auto zostanie uszkodzone lub zniszczone. W takich przypadkach ubezpieczyciel wypłaci stosowne odszkodowanie właśnie na rzecz kredytodawcy.

Kiedy wziąć kredyt gotówkowy na samochód?

Choć odsetki od kredyt samochodowego faktycznie są dla większości umów niższe niż przy pożyczkach gotówkowych, to pojawia się dodatkowy koszt, który czasem może przewyższyć zysk płynący z niższego oprocentowania. Mowa o obowiązkowej składce ubezpieczenia autocasco. Mimo że AC jest polisą dobrowolną, to jej zawarcie jest częstym wymogiem stawianym podczas udzielania kredytów samochodowych. Jeżeli skredytować chcemy kilkuletni, a nawet kilkunastoletni pojazd, koszt AC może być nieopłacalnie wysoki.

Podsumowując: jeśli chcemy nabyć auto z drugiej ręki, tańszym rozwiązaniem (lub przynajmniej tak samo opłacalnym), mimo niższych odsetek, bywa kredyt gotówkowy. Gdy zaś uwzględnimy dodatkowo, że jego uzyskanie wiąże się z dużo mniejszą liczbą formalności, to okaże się, że kredyt samochodowy na potrzeby zakupu auta z drugiej ręki jest po prostu nieopłacalny - zarówno pod względem finansowym, jak i czasowym.

Tomasz Słupczyński