Kredyt 50/50, leasing i wynajem, czyli jak tanio nabyć samochód?

2016-07-17 11:27:30

Nie tylko zwykły kredyt samochodowy umożliwi Ci pozyskanie nowego lub używanego auta bez własnych pieniędzy, ale i bez przepłacania za pożyczkę. Sprawdź, jak tanio zdobyć samochód.

Zastanawiasz się nad wydaniem wszystkich swoich oszczędności na nowy samochód albo zaciągnięciem na ten cel kredytu gotówkowego lub samochodowego? Wstrzymaj się na chwilę z decyzją i sprawdź, jak możesz pozyskać auto taniej.

Kredyt 50/50

Choć zaczynamy od kredytu samochodowego, to jednak jego forma dalece różni się od typowych pożyczek na auto. Podobieństwa: zabezpieczenie na pojeździe, wymagane ubezpieczenia samochodu, podobne wymogi formalne. Różnice: koszty. Kredyty typu 50/50 są tańsze, ponieważ w ich ramach klient wnosi wysoki wkład własny - 50% wartości auta. Drugą połowę wpłaca zwykle po roku - w całości. Istnieją również modyfikacje tego typu pożyczek, np. rozdzielenie kosztów zakupu pojazdu na trzy części, w ramach czego 30% nabywca wpłaca przy zakupie auta z własnej kieszeni, a na pozostałe 60% pożycza mu bank. Spłata odbywa się wówczas w dwóch ratach po 30% pierwotnej ceny auta (+odsetki), lub ostatnia część jest już rozkładana na standardowe raty miesięczne, spłacane przez określony w umowie czas.

Leasing

Choć wciąż leasing jest wybierany najchętniej przez przedsiębiorców, to korzystać z niego mogą także konsumenci. W ich przypadku (ze względu na brak możliwości oszczędzenia w ramach tarczy podatkowej) leasing nie będzie aż tak opłacalny jak dla firm, to jednak koszty ogólne leasingu często są niższe niż te naliczane w ramach kredytu samochodowego. Dodatkowym plusem leasingu jest to, że nie obciąża on zdolności kredytowej leasingobiorcy, a jego uzyskanie jest zwykle łatwiejsze niż pozyskanie kredytu.

Wynajem

To rozwiązanie dostępne jest przede wszystkim dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Polega na zapewnieniu sobie dostępu do wybranego samochodu na mocy umowy najmu. Wypożyczenie auta może być w tym przypadku tańsze niż jego nabycie na kredyt czy leasingowanie. Po upłynięciu okresu umowy można użytkowany pojazd zwrócić właścicielowi i wybrać inny samochód. Niestety często przy tego typu umowach funkcjonują ograniczenia w zakresie możliwych do przejechania kilometrów w ramach danej raty.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam