Opinia o pożyczkach Vanquis Banku

2015-07-13 16:20:20

Polski rynek kredytowy i pożyczkowy jest na tyle atrakcyjny, że zagraniczne firmy chętnie otwierają u nas spółki-córki, oferujące pieniądze bez skomplikowanych formalności. Dziś analizujemy jedną z nich. Oto nasza opinia o pożyczkach Vanquis Banku.

Właścicielem Vanquis Banku jest brytyjski Provident Financial Group, którego nie należy mylić z Providentem działającym na naszym rynku. W przeszłości bowiem obydwie firmy się rozłączyły. Brytyjski Provident najwyraźniej jednak pozazdrościł polskiemu, bo sam wprowadził na nasz rynek podmiot oferujący pożyczki, czyli Vanquis Bank. Sprawdźmy, czy warto tam pożyczać pieniądze.

Sprawdź też: Korzystanie z chwilówek będzie bezpieczniejsze

Kredyt odnawialny

W Vanquis Banku możemy otrzymać tzw. kredyt odnawialny, którego wysokość uzależniona jest od zdolności kredytowej klienta. W tym przypadku podpisujemy z pożyczkodawcą bezterminową umowę. Musimy jednak zadeklarować najkorzystniejszy dla nas okres spłaty, ponieważ w ten sposób ustalana jest miesięczna minimalna kwota do spłaty. Mamy do wyboru następujące okresy spłaty:

  • 1-2 lata dla limitów początkowych 1100-5500 zł,
  • 3-4 lata dla limitów 4400-5500 zł.

Produkt ten działa jak standardowy kredyt odnawialny, dostępny w zasadzie w każdym banku - każda spłacona kwota powiększa ponownie pulę środków do wykorzystania. Należy przy tym pamiętać, że co miesiąc trzeba spłacać ustalone minimalne kwoty.

Ile należy oddać?

Jeśli zdecydujemy się na kredyt odnawialny w wysokości 1100 zł, który następnie będziemy spłacali przez 12 miesięcy w równych ratach, a do tego od razu wypłacimy pożyczane pieniądze, musimy się liczyć z tym, że RSSO wyniesie 153,84% w skali roku. Musimy się przygotować na całkowity koszt kredytu 658,13 zł. Odroczenie spłaty wynosi 3,99% aktualnego zadłużenia. Nie można również zapominać o prowizji od transakcji gotówkowej, która została określona na 3% wypłaconej sumy (minimum 8 zł). Oprocentowanie nominalne tego kredytu wynosi 10% w skali roku. W sumie okazuje się, że bankowi będziemy musieli oddać 1758,13 zł.

Podsumowanie

Vanquis Bank chciałby uchodzić za instytucję, która może konkurować z tradycyjnymi bankami w segmencie kredytów odnawialnych, choć niestety, proponowane przez niego koszty są nieco droższe od tych bankowych. Za każde wypłacenie pieniędzy z limitu kredytowego bank nalicza 3% wybranej sumy, a to przecież nie wszystkie opłaty za obsługę zadłużenia. Mimo to jest to oferta konkurencyjna zwłaszcza dla typowych chwilówek, które niestety charakteryzują się bardzo krótkim okresem spłaty, a także dla drogich pozabankowych pożyczek z dłuższym terminem spłaty.

Ilona Maciejuk