VAT od paliwa samochodów osobowych: zmiany 2015

2015-07-02 10:14:19

Od 1 lipca 2015 roku wchodzą zmiany w sposobie rozliczania podatku VAT od paliwa do pojazdów użytkowanych przez przedsiębiorców w celach "mieszanych". Sprawdźmy, kto może teraz odliczyć 50% podatku VAT i w jakich okolicznościach może to zrobić.

Od początku lipca wszyscy, którzy użytkują pojazdy firmowe w sposób mieszany (do celów służbowych i prywatnych), będą mogli odliczyć 50% podatku VAT od paliwa zakupionego do tych pojazdów. Do tej pory (końca czerwca br.) można było odliczyć 50% VAT-u tylko na wydatki eksploatacyjne, natomiast w przypadku paliwa było to niemożliwe (z wyjątkiem pojazdy ze świadectwem homologacji).

Pełne odliczenie podatku VAT

Zmiana ustawy o VAT, która weszła w życie 1 kwietnia 2014 roku, umożliwiła pełne odliczenie podatku VAT na zasadach ogólnych od zakupionego: paliwa, oleju napędowego oraz gazu, przeznaczonego do napędu pojazdów. Dotyczy to jednak pojazdów wykorzystywanych tylko do działalności gospodarczej i mogą być to nawet samochody osobowe. Ważne jednak, żeby spełniać warunki z art. 86a ustawy o VAT. W takim przypadku należy udowodnić, że pojazd wykorzystywany jest jedynie do celów służbowych - do tego należy przygotować regulaminy i zarządzenia związane z eksploatacją pojazdu.

50-procentowe odliczenie podatku VAT

Gdy pojazdy wykorzystywane są do celów mieszanych (służbowych i prywatnych), wtedy wysokość odliczenia podatku VAT od zakupionego paliwa zależy od rodzaju tego pojazdu.

Do końca czerwca 2015 roku nie można było w ogóle odliczać podatku VAT od paliw dla samochodów osobowych oraz pojazdów innych niż osobowe, które posiadają liczbę siedzeń wraz z miejscem dla kierowcy:

  • 1 (dopuszczalna ładowność do 425 kg);
  • 2 (dopuszczalna ładowność do 493 kg);
  • 3 (dopuszczalna ładowność równa lub większa 500 kg).

To oznacza, że nie można było odliczać podatku VAT od pojazdów, którym od 1 maja 2004 roku, czyli od wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej, w ogóle nie przysługiwało takie prawo.

Inna sytuacja dotyczyła w przypadku pojazdów samochodowych, ale nie osobowych, w których liczba siedzeń wraz z miejscem dla kierowcy wynosi:

  • 1 (dopuszczalna ładowność do 425 kg);
  • 2 (dopuszczalna ładowność do 493 kg);
  • 3 (dopuszczalna ładowność równa lub większa niż 500 kg);

Takie pojazdy umożliwiały odliczenie 50% kwoty naliczonego podatku VAT. 

Co się zmieniło od 1 lipca?

Od wczoraj prawo do odliczenia VAT-u od zakupu paliwa przysługuje nie tylko przedsiębiorcom, którzy wykorzystują posiadane pojazdy jedynie w celach prowadzenia działalności gospodarczej (wówczas odliczeniu podlega 100% VAT-u), ale także tym, którzy użytkują pojazdy w celach "mieszanych" (wówczas możliwe jest odliczenie 50% VAT-u) bez ograniczeń co do rodzaju pojazdu.

Emilia Kasińska