Były mąż nie płaci alimentów? Wpisz go do KRD

2015-06-24 10:09:39

Według KRD w ciągu ostatnich sześciu lat wartość długów pochodzących z alimentów wzrosła do kilkunastu procent. Nadal w większości te zobowiązania są wypłacane z kieszeni podatników. Czy wpisanie męża do KRD wystarczy, by zaczął przykładnie płacić alimenty?

Baza danych Krajowego Rejestru Długów ma odnotowanych aż 190 tys. zobowiązań alimentacyjnych, których łączna kwota to 5 miliardów złotych. Rekordzista niepłacący alimentów jest winien blisko 400 tys. zł. Średnio dłużnik alimentacyjny wpisany do KRD jest winien swojemu potomstwu 29 200 zł.

Alimenty to ciągle problem

Pomimo tego, że od 2008 roku udało się odzyskać aż 3 miliardy zł długów alimentacyjnych, co stanowi 25% wszystkich zobowiązań zasądzonych na rzecz dzieci, to jednak nadal jest to problem w skali kraju. Niestety obowiązujące prawo, mimo iż daje różne możliwości egzekwowania tych długów, jest często omijane przez samych dłużników.

Nowa ustawa od 1 lipca

Duże nadzieje z egzekucja długów alimentacyjnych wiązane są z nową ustawą, która wejdzie w życie 1 lipca 2015 roku. Nowe przepisy mają rozwiać wcześniejsze wątpliwości interpretacyjne ustawy o wpisywaniu alimenciarzy do Biura Informacji Gospodarczej.

Dlaczego egzekwowanie alimentów jest nieskuteczne?

Egzekwowanie alimentów od dłużników jest problemem z wielu względów. Pierwszym z nich to znajomość i umiejętność omijania przepisów przez samych alimenciarzy. Drugim jest motywacja, ponieważ jedna dłużnik przestraszy się adnotacji w KRD, a drugi już nie. Okazuje się, że także możliwość utraty prawa jazdy przez dłużnika alimentacyjnego także jest do obejścia. Wystarczy niewielka spłata długu wykazująca dobrą wolę dłużnika i ewentualny wniosek o zatrzymanie prawa jazdy oraz wniosek do prokuratury o przestępstwie nie alimentacji zostaje uchylony. Inna sprawą jest, że nie można zatrzymać prawa jazdy komuś, kto go nie posiada, ponieważ np. utraciło je wcześniej z różnych przyczyn.

Kiedy można wpisać męża do KRD?

Według ustawy z dnia 7 września 2007 r., by otrzymać alimenty, dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć 725 zł. W związku z tym kobieta, która dostaje alimenty na jedno dziecko, nie może zarabiać więcej niż wynosi pensja minimalna. W przypadku, gdy jej zarobki są wyższe, musi sama walczyć o wyegzekwowanie alimentów od ojca. W takiej sytuacji kobieta, posiadając tylko wyrok sądowy, może wpisać dłużnika alimentacyjnego do Krajowego Rejestru Długów, przez co utrudni wzięcie kredytu, pożyczki czy zawarcie umowy abonenckiej.

Renata Grochowska