Termin zapadalności lokaty - definicja

2015-06-24 10:26:44

Dowiedz się, czym jest termin zapadalności lokaty i dlaczego jest tak istotnym elementem konstrukcji ofert depozytowych. Szczegóły poniżej.

Lokata bankowa to produkt oszczędnościowy, który umożliwia nam deponowanie pieniędzy na określony procent. Lokaty cieszą się dużą popularnością, ponieważ są bezpieczne, a jednocześnie gwarantują zyski lepsze niż w przypadku kont oszczędnościowych.

Termin zapadalności lokaty

Termin zapadalności lokaty odnosi się do zamieszczonego w umowie ostatniego dnia jej obowiązywania. Jeśli np. założymy lokatę 2-miesięczną 1 lipca, to jej termin zapadalności będzie ustalony na 31 sierpnia. Zerwanie lokaty przed tą datą w przypadku większości ofert bankowych będzie oznaczać utratę naliczonych odsetek. Jeśli zaś środki nie zostaną wycofane przez cały okres trwania umowy, to w terminie jej zapadalności będziemy mogli wypłacić nasze oszczędności razem z odsetkami.

Konkludując, termin zapadalności lokaty bankowej to data, w której umowa lokaty dobiega końca, a bank oddaje pieniądze deponentowi.

Zapadalność lokaty a dostępność kapitału

Termin zapadalności lokaty wiąże się z koniecznością zamrożenia kapitału, czyli dostęp do pieniędzy zostaje dla nas ograniczony. W perspektywie długoterminowej takie zamrożenie gotówki nie jest najlepszym rozwiązaniem. Właśnie z tego względu czasem lepiej jest wybrać lokatę o krótszym terminie zapadalności, np. wspomnianą wcześniej lokatę 2-miesięczną, wielokrotnie ją przedłużając. Gdy nagle będziemy potrzebować pieniędzy, wystarczy poczekać albo poczekać do końca umowy albo zerwać ją. Nawet jeśli utracimy odsetki, to i tak tylko te wynikające z ostatniej umowy - te wcześniejsze zachowujemy dla siebie.

Przy okazji warto też dodać, że w przypadku lokat z krótkim okresem umowy mamy możliwość częstszej kapitalizacji odsetek, które mogą być dopisywane do kapitału przy przedłużaniu umowy depozytowej.

Zapadalność lokaty a warunki rynkowe

Warunki rynkowe, takie jak stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego czy inflacja, mają wpływ na oprocentowanie lokat (sprawdź TUTAJ, ile wynosi obecnie średnie oprocentowanie lokat). Jeżeli jest to produkt o stałym oprocentowaniu, to w razie negatywnych zmian rynkowych i tak otrzymamy odsetki w wysokości sprzed zmian. Co innego, gdy lokata ma zmienne oprocentowanie. Wtedy oprocentowanie może zostać odpowiednio pomniejszone. Oczywiście mechanizm działa też w drugą stronę – na zmianach warunków rynkowych można zarówno zyskać (przy opcji zmiennego oprocentowania i podwyżki wartości stopy bazowej), jak i stracić (przy opcji oprocentowania stałego).

Renata Grochowska