Najchętniej kupowane przez Polaków auta zagraniczne

2015-06-18 17:49:39

Polacy sprowadzają do kraju wiele samochodów z zagranicy. Sprawdziliśmy, które modele cieszą się wśród naszych rodaków największym zainteresowaniem.

Choć każdy z nas marzy o nowym, luksusowym samochodzie, to w rzeczywistości skazani jesteśmy na kompromisy. Wtedy z pomocą przychodzą sprzedawcy aut zza granicy. Takie używane pojazdy pozwalają na połączenie marzeń z rzeczywistością. Sprowadzenie w miarę sprawnego samochodu zza granicy jest o wiele tańsze niż kupno nowego w salonie. Z racji ceny największym zainteresowaniem cieszą się samochody w przedziale cenowym od 15 do 25 tys. zł.

Wyniki z 2014 roku

Jak podaje Instytut Badania Rynku Samar, największą popularnością wśród polskich klientów w roku 2014 cieszyły się niemieckie marki. W 2014 roku aż 71 proc. sprowadzonych aut było starszych niż 10 lat, czyli wyprodukowano je przed rokiem 2004. Co ciekawe, obserwując wyniki badań daje zaobserwować się tendencję, gdzie sprowadzane auta z wyższych klas to zwykle samochody starsze, z kolei auta z klas niższych są zwykle młodsze. Jest to oczywiście konsekwencja różnic cenowych.

Liderzy rankingu, czyli jakie samochody cenimy najbardziej

Z danych Instytutu Badania Rynku Samar wynika, że najbardziej popularnym modelem w 2014 roku był Volkswagen Golf. Polacy kupili 32 631 egzemplarzy tego samochodu. Na drugiej pozycji uplasował się inny model marki Volkswagen. Tym razem jest to VW Passat. Polscy klienci w ubiegłym roku sprowadzili 31 tys. 318 używanych Passatów do Polski. Na trzeciej pozycji uplasowała się inna niemiecka marka – Audi. Model Audi A3 zostały sprowadzony w 31 tys. 302 sztukach.

Pozostałe pozycje

Czołówkę tabeli zajmują dwie niemieckie marki. Dalej jest podobnie. Na czwartej pozycji uplasowały się Ople Astra (25 104 egzemplarzy). Na piątym miejscu znalazło się z kolei BMW 3 (20 717 egzemplarzy. Kolejne miejsce zajmuje francuski Renault Scenic (17 150 egzemplarzy). Szósta pozycja przypadła Fordowi Focusowi (16 097 egzemplarzy), a siódma Volskwagenowi Polo (14 325 egzemplarzy). Pierwszą dziesiątkę najpopularniejszy sprowadzanych samochodów zamykają kolejno Opel Zafira, Audi A6 i Opel Corsa.

Renata Grochowska