Ukradli Ci tablicę rejestracyjną? Sprawdź, co robić

2015-06-19 16:49:43

Ktoś ukradł Twoją tablicę rejestracyjną? Sprawdź, co należy w takiej sytuacji zrobić.

Zgodnie z polskimi przepisami prawnymi jazda pojazdem bez tablic rejestracyjnych jest zabroniona. Jeśli zostaniemy przyłapani przez policję na kierowaniu samochodem nieoznaczonym tablicami, to w najlepszym wypadku dostaniemy mandat w wysokości 500 zł. W najgorszym wypadku zaś policja zabierze nam dowód rejestracyjny i zakaże dalszej jazdy.

Kradzież tablicy

Brak tablicy rejestracyjnej może wynikać z jej zgubienia lub zniszczenia. W takich przypadkach procedura nie jest skomplikowana i w krótkim czasie uda nam się wyrobić duplikat. Co innego, jeśli nasza tablica została skradziona. Wtedy czeka nas trochę zachodu.

Co zrobić w razie kradzieży?

Jeżeli stwierdzimy, że nasza tablica rejestracyjna została ukradziona, to powinniśmy natychmiast udać się na najbliższy komisariat policji. Na miejscu należy zawiadomić o kradzieży. Szybka reakcja pozwoli nam uniknąć przykrości na późniejszych etapach. Policja zwykle w takich sytuacjach pyta o czas zauważenia braku tablic oraz o okoliczności. Na pewno zostaniemy też zapytani o to, czy nie podejrzewamy kogoś. W komisariacie należy oczywiście okazać dowód osobisty i dowód rejestracyjny. Po złożeniu zawiadomienia należy poprosić o zaświadczenie o poinformowaniu o kradzieży. Ten dokument będzie nam potrzebny w urzędzie, a także w trakcie jazdy autem bez tablic.

Wizyta w wydziale komunikacji

Po zgłoszeniu kradzieży tablic należy udać się do wydziału komunikacyjnego naszego urzędu. Na miejscu składamy wniosek o wydanie duplikatu tablic rejestracyjnych bądź o nadanie nam nowych numerów. Pierwsza opcja może skutkować koniecznością złożenia wyjaśnienia, jeśli nasze stare tablice posłużą innej osobie podczas przestępstwa. Z tego względu wzięcie nowych numerów wydaje się lepszym rozwiązaniem.

Nowe tablice rejestracyjne dostaniemy od razu. Dostaniemy także tymczasowy dowód pozwalający na poruszanie się tymczasowo naszym pojazdem. Na stały dowód trzeba będzie czekać maksymalnie 30 dni. Jedynym minusem tego rozwiązania są koszty – nowe tablice kosztują 180 zł, a duplikat 93 zł (komplet).

Renata Grochowska