Rejestracja samochodu bez umowy kupna-sprzedaży

2015-06-29 17:14:57

Nabyłeś używane auto, ale zgubiłeś umowę kupna-sprzedaży samochodu? Bez niej nie zarejestrujesz pojazdu. 

Umowa kupna-sprzedaży samochodu jest najważniejszym dokumentem w całej transakcji zbycia czy nabycia auta i warto strzec jej jak oka w głowie. Warto również zwrócić uwagę na to, by umowa była kompletna, opatrzona wszystkimi niezbędnymi podpisami. Dlaczego dokument ten jest tak ważny? Bez niego nie dopełnimy wszystkich niezbędnych formalności urzędowych, by auto przerejestrować na siebie jako nowego właściciela.

Bez umowy nie zarejestrujesz auta

Jeżeli utracimy umowę kupna-sprzedaży samochodu, musimy liczyć się z tym, że nie zarejestrujemy samochodu, gdyż nie będziemy posiadać żadnego dokumentu, którego okazaniem dowiedziemy, że samochód należy do nas. Właśnie dlatego też niezmiernie ważne jest zapisanie wszystkich danych osoby, od której kupiliśmy nasz samochód. Pozwoli nam to na nie tylko odtworzenie umowy kupna-sprzedaży samochodu, w razie utraty dokumentu, lecz również były właściciel pojazdu będzie mógł nam służyć pomocą w rozmaitych sprawach technicznych związanych z naszym nowym nabytkiem.

Pozostaje droga sądowa

Niestety sprawa utraty umowy kupna-sprzedaży samochodu komplikuje się znacznie, jeżeli nie mamy kontaktu z osobą. od której nabyliśmy samochód. Niekiedy w takiej sytuacji konieczne jest nawet dochodzenie praw własności na drodze sądowej.

Umowa ważna także dla sprzedawcy

Niewątpliwie umowa przydaje się nie tylko osobie kupującej pojazd, lecz tej, która go sprzedaje. Również do celów ubezpieczeniowych. Właśnie dlatego niezmiernie ważne, aby swoje dokumenty trzymać w porządku, posegregowane, w bezpiecznym miejscu, aby uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek i niepotrzebnego narażenia się na dodatkowe koszty i stratę czasu. 

Tomasz Słupczyński