Nieszczęsne awizo, czyli kiedy bank wypłaci nam lokatę w gotówce

2015-06-16 08:09:06

Większość z banków żąda, żeby wcześniej zgłaszać chęć podjęcia większej gotówki z kasy placówki. Gdy tego nie dopełnimy może okazać się, że nie wypłacimy, na przykład, dużej lokaty w gotówce. Sprawdźmy, kiedy zgłaszać to nieszczęsne awizo w bankach.

Zazwyczaj nie ma problemu, gdy wypłacamy z lokaty gotówką do 20 tys. zł. Niektóre banki dopuszczają nawet możliwość wypłaty do 50 tys. zł od ręki. Niestety, w większości przypadków chęć wypłaty większej gotówki z lokaty, ale również z konta osobistego, oznacza konieczność wcześniejszego awizowania takiej operacji.

Kwota wypłaty

Wysokość możliwej wypłaty gotówki bez awizacji jest dość zróżnicowana i ustala ją każdy bank z osobna. Jedne instytucje finansowe żądają wcześniejszego zgłaszania chęci wypłaty już 10 tys. zł, np. Alior Banku, inne wymagają awizacji dopiero przy kwocie 20 tys. zł, np. Meritum Bank, ING Bank Śląski (niektóre oddziały).

Warto zauważyć, że czasami konieczność awizowania wypłaty gotówki uzależniona jest także od wielkości danej placówki. Na przykład, w najmniejszych oddziałach Banku Pekao należy wcześniej zgłaszać wypłatę już 10 tys. zł, w Punkcie Obsługi Klienta Getin Noble Banku awizujemy wypłatę 10 tys. zł, a w oddziale zgłaszamy wypłatę dopiero 30 tys. zł.

Kiedy awizować wypłatę?

Żeby uniknąć niespodzianek i kłopotów, warto sprawdzić we własnym banku, ile dni wcześniej należy złożyć awizo. Większość banków wymaga, żeby było to 2 dni przed planowaną wypłatą lokaty, ale są również takie, którym wystarczy zgłosić to dzień wcześniej (np. Volkswagen Bank, Pekao S.A., ING Bank Śląski). Inne z kolei, jak Citi Handlowy lub Raiffeisen Polbank, żądają zapowiedzi wypłaty już 3 dni przed podjęciem gotówki.

Uwaga na kary

Warto również wiedzieć, że wiele banków pobiera karne opłaty, jeśli zrezygnujemy z podjęcia gotówki po zgłoszeniu awizo - jest to od 0,2% do nawet 1% awizowanej kwoty. Dlatego dobrze jest wcześniej sprawdzić, jakie konsekwencje mogą nas czekać w przypadku zmiany decyzji co do wypłaty większej sumy.

Tomasz Słupczyński