Jak kupić samochód taniej?

2015-06-24 19:13:09

Chcesz kupić używany samochód taniej niż wynosi jego wartość rynkowa? Jest na to kilka sposobów.

Po polskich drogach jeździ coraz to więcej samochodów. Z roku na rok przybywa osób, które stają się właścicielami czterech kółek. Warto zatem dowiedzieć się, co zrobić, aby kupić samochód po jak najniższej cenie.

Wyprzedaże samochodów ubiegłorocznych

Po pierwsze, jeżeli planujemy zakup nowego samochodu, warto korzystać z wyprzedaży rocznika, które najczęściej odbywają się na początku lub pod koniec roku kalendarzowego.

Licytacje komornicze

Przy zakupie auta używanego dobrą okazję możemy zwietrzyć, odkupując samochód używany z licytacji komorniczej. Cena wywoławcza takiego samochodu jest z reguły dużo niższa aniżeli cena rynkowa (przy pierwszej licytacji to 3/4 wartości oszacowania). Auto z licytacji stanowi zatem łakomy kąsek dla potencjalnego klienta.

Samochody demonstracyjne

Ponadto nie lada atrakcją są samochody demonstracyjne, które również można kupić po okazyjnych cenach. Auto testowe, demonstracyjne jest używane przez dealera przez okres paru miesięcy. Taki samochód jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy wahają się co kupić – auto nowe czy używane. Samochód testowy z reguły jest tańszy od nowego o około 10–20%. Takie auto będzie mieć niewielki przebieg, całą dokumentację i gwarancję.

Auta poleasingowe

Innym, łakomym kąskiem są samochody poleasingowe. Takie auta z reguły mają od dwóch do czterech lat, jednakże ich przebieg jest niekiedy bardzo duży. Niestety, auta tego typu bywają mocno wyeksploatowane jak na swój wiek. Nie zawsze użytkujący je pracownicy dbają o nie z należytym szacunkiem. Niekiedy są to auta zaniedbane i zapuszczone.

Uważaj na stan techniczny

Jakąkolwiek obierzemy drogę zakupu samochodu, czy to używanego, czy nowego, warto bardzo uważnie przyjrzeć się jego stanowi technicznemu i historii, tak abyśmy już na samym początku jego użytkowania nie musieli od razu za dużo inwestować w naprawy.

Renata Grochowska